Nejčastější doprava pouze za 49 Kč. Doprava zdarma od 1800 Kč.

Hnědý výtok – vážný problém nebo přirozený jev?

banner_hnedevytoky

S hnědým výtokem se v průběhu života obvykle potká každá žena. Hnědý výtok, který se často označuje i jako tzv. špinění, obvykle nemívá závažnou příčinu. Jsou ale i případy, kdy může být projevem gynekologického onemocnění. V jakých situacích se jedná o přirozený jev a kdy je naopak dobré zpozornět a vyhledat pomoc lékařů?

Hnědý výtok spojený s menstruačním cyklem

Menstruace nezačíná vždy hned krvácením, ale velmi často samotnému krvácení předchází hnědý výtok světlé až tmavé barvy. Podobně je tomu i na konci, kdy krvácení ustává a přechází tak do hnědého výtoku. Tento typ hnědého výtoku je vůbec nejčastějším, se kterým se můžeme setkat. Je způsoben pomalým tokem krve z dělohy, krev tak oxiduje, a to způsobí její hnědé zabarvení.

Špinění před menstruací v době ovulace

Zhruba dva týdny před samotnou menstruací dochází k tzv. ovulaci. V průběhu ovulace je výtok běžným jevem. Když ovulace doznívá, objevuje se nejčastěji bílý hrudkovitý výtok, který ale může být i světle růžový až hnědý. Tento výtok je bez zápachu či nepříjemného pocitu pálení či svědění a velmi rychle také odezní.

Hnědý výtok spojený s prvními týdny používání hormonální antikoncepce

V prvních týdnech užívání hormonální antikoncepce se můžete setkat se slabším krvácením nebo hnědým výtokem i mimo menstruaci. K tomuto špiněný dochází z důvodu hormonálních změn. Jestliže ale k tomuto špinění dochází déle než tři měsíce, zvažte návštěvu gynekoložky nebo gynekologa, který obvykle doporučí jinou hormonální antikoncepci, která vašemu tělu bude více vyhovovat.

Infografika_clanek_hnedyvytok_Kreslicí plátno 1

Hormonální změny

Hnědý výtok může poukazovat i na hormonální nerovnováhu, konkrétně na nižší hladinu estrogenu. Pokud je hladina estrogenu nižší, než je potřebná ke stabilizace sliznice v děloze, může docházet k jejímu uvolňování, které způsoby špinění nebo slabší krvácení.

K tomuto jevu dochází obzvláště v období perimenopauzi. Perimenopauza je období, které předchází samotné menopauze. Pro toto přechodné období je typické nejenom špinění způsobené nižší hladinou estrogenu, ale zároveň i návaly horka, nespavost a změny nálad.  Toto období u žen nastává okolo 50. roku.

Zranění a podráždění

Povrch poševní tkáně je velmi jemný, a tak se snadno může stát, že během sexu nebo masturbace může dojít k drobným poraněním. Takovéto drobné ranky se pak projeví slabším hnědým výtokem, který je zcela normální.  

Jak postupovat, pokud se u vás hnědý výtok objeví?

Pokud se u vás výtok objeví, výborným pomocníkem jsou slipové vložky, které zabrání ušpinění spodního prádla. Slipové vložky nezapomínejte měnit cca každé 4 hodiny. Vložky představují ideální prostředí, ve kterém se snadno množí mikroorganismy, které by vám mohly způsobit nepříjemné infekce, proto je jejich pravidelná výměna nezbytností.

Důležitá je pak také důkladná intimní hygiena. Dodržujte správný směr omývání intimních partií, který by měl být vždy směrem od pochvy k řitnímu otvoru a nikdy ne opačně. Tuto zásadu je důležité dodržovat nejenom ve sprše, ale také i na toaletě. Intimní partie umývejte ideálně 2x denně šetrným čistícím produktem určeným na tyto partie. Doporučit vám můžeme naši Jemnou intimní mycí pěnu, která jemně a důkladně čistí, a zároveň působí antiseptickým a regeneračním účinkem.

Jemná intimní pěna BIO (349 Kč)

Hnědý výtok je velmi běžný a obvykle nemívá závažnější příčinu. V některých případech ale může signalizovat gynekologické onemocnění. Pokud výtok silně zapáchá, svědí nebo pálí a trvá delší dobu je dobré zpozornět a navštívit svého gynekologa. Návštěvu lékaře neodkládejte v případě jakýchkoliv dalších pochybností nebo i v případě, že výtok přetrvává delší dobu. Pouze lékař dokáže správně posoudit vážnost a typ nemoci a zvolit tak vhodnou léčbu.

Pokud vás zajímá, s jakými druhy dalších výtoků se můžete setkat, přečtěte si náš předchozí článek

Přejít na e-shop

Mohlo by vás zajímat

 19 Intimní problémy - vaginální mykóza, zánět močových cest

 

 

Zpět do obchodu