Nejčastější doprava pouze za 49 Kč. Doprava zdarma od 1800 Kč.

Jahodové nohy

banner_jahodovenohy

Obzvláště v létě každá toužíme po krásně hladkých a opálených nohou. Na nohou se ale mohou objevovat černé tečky, které jsou často zarostlé kořínky chloupků nebo zvětšené zanícené póry, které obsahují směs kožního mazu, bakterie a odumřelé kožní buňky. Tento jev se označuje jako jahodové nohy, právě díky vzhledu připomínajícím jahody. Jaké jsou příčiny jahodových nohou a jak se jich zbavit?

Jaké jsou příčiny jahodových nohou?

Nesprávné holení nohou

Jednou z příčin jahodových nohou je nesprávné holení. Chybou je používání staré a tupé žiletky, depilace bez použití pěny na holení nebo i holení nohou na sucho. Holením na sucho můžete pokožku nohou velmi podráždit a výsledkem je pak svědivá a pálivá pokožka se zanícenými póry.

Folikulitida

Folikulitida je zánět vlasových váčků, ze kterých vyrůstají vlasy a chloupky.  Zanícené folikuly se pak projevují jako rudé pupínky s vlasem nebo chloupkem v centru. Mohou obsahovat hnis a často svědí a pálí.

Folikulitida vzniká na základě poškozených folikulů, které jsou následně drážděny například při holení nebo třením oděvu, a začne se tak následně rozvíjet zánět.

Suchá kůže

I když suchá kůže přímo nezpůsobuje jahodové nohy, může pupínky na nohou více zviditelnit. Suchá kůže je zároveň i náchylnější k pálení a podráždění kůže po holení.

Keratóza pilaris – kuřecí kůže

Keratóza pilaris neboli kuřecí kůže je neinfekční onemocnění kůže, které se nejčastěji vyskytuje na horní části paží, na stehnech, ale i na hýždích. Pokožka s „kuřecí kůží“ bývá na dotek hrubá, nerovná a s jemnou krupičkou.

Tato nemoc kůže je způsobená nadměrnou produkcí keratinu. Keratin je druh proteinu, který je základní stavební složkou vlasů. Zvyšuje jejich pružnost a pevnost, ovlivňuje růst vlasů, a zároveň je chrání před nepříznivými vlivy. Za normálních okolností je tedy velmi užitečný. Problém nastává při jeho nadprodukci. Nadbytek keratinu ucpává vlasové folikuly, a vznikají tak drobné pupínky.

Jak se zbavit jahodových nohou?

Vyzkoušejte peeling

Pravidelná exfoliace nohou napomáhá předcházet zarůstání chloupků. Díky tělovému peelingu odstraníte odumřelé kožní buňky a pokožka se tak krásně vyhladí a zjemní. Exfoliací pokožka skvěle připravíte na další péči. 

Tělový peeling provádějte 1-2x týdně podle stavu kůže. K exfoliaci můžete využít domácí kávový peeling, jehož přípravu jsme vám popsali v minulém článku. Peelingem masírujte pokožku těla krouživými pohyby a poté opláchněte vodou.

Dejte si pozor na správné holení nohou

V boji proti jahodovým nohám je zcela zásadní i správná depilace nohou. Jak si tedy správně oholit nohy? Prvním krokem ke správnému oholení je výběr kvalitní žiletky.

Nohy si holte ideálně večer po sprše nebo koupeli. Chloupky ve vodě krásně změknout a je tak mnohem snazší je oholit u samotného kořínku. Holení večer je navíc ideální i z toho důvodu, že pokožka nám během noci čas krásně zregenerovat.

Co se týče směru holení, holte vždy nejprve po směru růstu chloupků a až následně pro dokonalou hebkost můžete nohy oholit ještě proti směru růst chloupků. Naprostou samozřejmostí by mělo být použití pěny nebo gelu na holení.

Tip: Věděli jste, že jako holící pěna poslouží skvěle i naše Intimní mycí pěna?

Jemná intimní pěna BIO (349 Kč)

Profesionální léčba

V některých případech i sebelepší domácí péče nemusí pomoci a je potřeba vyhledat pomoc profesionálů. Jahodové nohy lze v rámci profesionální péče řešit pomocí elektrolýzy nebo laserové terapie. Vždy se ale o správném řešení poraďte se svým dermatologem.

Přejít na e-shop

Mohlo by vás zajímat

Recept na tělový kávový peeling Péče o chodidla 1

Zpět do obchodu