Výtoky: S jakými druhy se můžeme setkat?

banner_vytoky

Vaginální či poševní výtok může být důsledkem přirozených samočistících procesů našeho těla, ale zároveň může signalizovat i zdravotní problém. Jaký druh výtoků je zcela přirozený a kdy raději zpozornět?

Výtoky spojené s menstruačním cyklem

Nejčastějším typem výtoků, se kterými se snad každá žena během svého života potká, jsou výtoky spojené s menstruačním cyklem. Ty jsou naprosto přirozené, a tak obvykle není důvod se nimi nějak znepokojovat. Jedná se především o tyto typy výtoků:

Výtok v době ovulace

Dva až tři dny před ovulací se můžete běžně setkat s výtokem. Jedná se obvykle o čistý výtok, který se svou konzistencí podobá syrovému vaječnému bílku. Je naprosto přirozený a tělo jej produkuje, aby se usnadnila cesta spermií k vajíčku. Pokud se snažíte otěhotnět, je pro vás jasným signálem, že se dochází k ovulaci.

Výtok po ovulaci

V posledních dnech ovulace začíná výtok houstnou, je bílý a může být i hrudkovitý. Hustší sekret znesnadňuje cestu spermií k vajíčku a je tedy známkou končících plodných dnů. Pokud je výtok bez zápachu a nemáte nepříjemné pocity pálení či svědění, není třeba se ničeho obávat.  

Výtok v těhotenství

V období těhotenství se obvykle objevuje silnější vaginální výtok než v období mimo těhotenství. Tento výtok je hormonálního původu a jeho funkcí je ochrana pochvy a dělohy proti infekcím. Jak vypadá výtok na začátku těhotenství? Těhotenský výtok je obvykle řídký, bílý nebo bezbarvý. Nedoprovází ho žádný zápach ani pocity pálení či svědění. Na konci těhotenství, kdy dochází k uvolňování porodních cest, může mít výtok i příměs krve. Pokud by se ale krev objevovala ve výtoku již v průběhu těhotenství, nebo byste pociťovali nepříjemné pocity svědění či pálení, vyhledejte pomoc lékaře.

Ať už vás trápí jakýkoliv typ výtoku, nikdy nezapomínejte na důkladnou intimní hygienu. Volte vždy produkty určené speciálně určené pro intimní oblast. Doporučujeme zvolit nejlépe intimní pěny a gely s dubovou kůrou, která má dezinfekční, hojivé a uklidňující účinky a působí protizánětlivě. Doporučit vám můžeme naši Jemnou intimní mycí pěnu LOBEY.

Jemná intimní pěna BIO (349 Kč)

U jakých typů výtoků zpozornět?

Pokud se u vás objeví výtoky, které způsobují svědění či pálení, měla byste vyhledat pomoc lékařů. Obzvláště pokud je výtok spojený se zápachem nebo i neobvyklým zabarvením (žlutý, nazelenalý nebo růžový výtok), může se jednat o bakteriální či kvasinkovou infekci.

Bakteriální infekce

V případě bakteriální infekce je výtok obvykle tvarohové konzistence s nažloutlým nebo nazelenalým zabarvením. Velmi často silně zapáchá a je doprovázen nepříjemným svěděním či pálením. Může se projevit i zarudnutím pochvy. Bakteriální infekce pochvy je obzvláště nebezpečná v době těhotenství, kdy může způsobit i předčasný porod, proto její léčbu nikdy neodkládejte a co nejdříve vyhledejte pomoc lékařů.

Kvasinkové infekce

Kvasinková infekce se projevuje podobně jako bakteriální infekce, jen s nižší intenzitou. Na rozdíl od bakteriálních výtoků jsou výtoky kvasinkové velmi často hrudkovité. Pokud se kvasinková infekce objeví, způsobuje také nepříjemné pocity při pohlavním styku. Léčba kvasinkových výtoků je obvykle možná pomocí volně dostupných mastí, případně roztoků. Vždy je ale nejlepší se s vhodnou léčbou obrátit na lékaře.

 

S výtoky se během svého života setká téměř každá žena. Je tedy dobré vědět, kdy se jedná o přirozený jev a kdy je naopak potřeba zpozornět. Důležité je si také uvědomit, že ať se u vás objeví jakékoliv problémy, není radno je podceňovat. Nestyďte se proto vyhledat pomoc lékařů. Pouze lékař dokáže správně posoudit vážnost a typ nemoci a zvolit tak vhodnou léčbu.

Přejít na e-shop

Mohlo by vás zajímat

Intimní hygiena Intimní problémy - vaginální mykóza, zánět močových cest

 

Zpět do obchodu