Nejčastější chyby v péči o vlasy

banner_nejcastejsichybyvpeciovlasy

Nešetrným zacházením a špatnou péčí naše vlasy ztrácí svůj lesk, sílu a zdraví. Po krásných zdravých vlasech ale touží snad každá z nás. Jakých nejčastějších chyb se v péči o vlasy dopouštíme a jak se jim vyvarovat?

Mytí vlasů produkty „2v1 – Šampon & kondicionér“ 

Produkty typu 2v1 vám možná usnadní práci a ušetří trochu času, rozhodně se ale o vaše vlasy nepostarají tak, jak by měly. Z našeho článku „Zásady správného mytí vlasů“ již určitě víte, že aplikace šamponu a kondicionéru na vlasy je zcela odlišná a už z toho důvodu nelze tyto produkty kombinovat. Šampon a kondicionér jsou v podstatě dva protichůdné produkty, a proto v produktech „2v1“ nemůže správně fungovat ani složka šamponu ani kondicionéru. Takovýmto produktům se vyhněte a používejte raději samostatný šampon a kondicionér.

Používání produktů od více značek

Kombinování šamponu a kondicionéru od různých značek se obvykle nevyplácí. Nejlepší možností je si zvolit pouze jednu značku a od ní používat jak šampon, tak kondicionér. Tyto produkty jsou vyráběny tak, aby se svým složením navzájem doplňovaly. Výsledný efekt se správnou návazností produktů znásobí.

Příliš časté mytí vlasů

Každodenní mytí vlasům neprospívá. Pokud to tedy není nezbytně nutné, vlasy si každý den neumývejte. Pokud máte více se mastící vlasy, je pochopitelné, že máte tendenci je umývat každý den. Pokuste se to ale vydržet a vlasy si umývejte alespoň obden. Každodenní mytí vlasů, obzvláště nešetrnými produkty, může mít za následek mnohem více se mastící vlasy.    

Mokré vlasy zabalené do ručníku

Spousta žen si po umytí zabalí vlasy do ručníku, který na vlasech nechají klidně i několik minut. To je ale velmi špatný zlozvyk. Nejenom, že ručník na hlavě může za vlasy tahat a zbytečně je zatěžovat, ale navíc pod ručníkem nemůže pokožka hlavy volně dýchat a hrozí tak zapaření. Po umytí vlasy pouze lehce promáčkněte v ručníku, abyste z nich odstranili přebytečnou vodu, ale nijak je do ručníku nebalte.

Spánek s mokrými vlasy

Mokré vlasy jsou velice křehké a mají tendenci se lámat. Nejhorší, co můžete udělat, je tedy spánek s mokrými vlasy. Vlasy se mohou během spánku poničit, pokožka hlavy zapařit, a navíc ranní rozčesávání bude mnohem složitější. Nikdy proto nechoďte spát s mokrými vlasy, ale vždy si je před spaním důkladně vysušte.  

Horký vzduch při fénování

Stejně jako horká voda, tak i horký vzduch vlasům neprospívá. Horký vzduch vlasy vysušuje. Ty jsou poté velmi křehké a snadno se lámou. Vlasy si proto foukejte co nejnižší teplotou vzduchu. Dejte si pozor i na to, jakým směrem dáváte hubici fénu. Ta by měla směřovat dolů po směru růstu vlasových šupinek.

Rozčesávání od kořínků vlasů

Neopatrným česáním vlasů od jejich kořínků se můžete o spoustu z nich zbytečně připravit. Vlasy proto opatrně pročesávejte od konečků vlasů a pomalu postupujte výše.

Používání nevhodných hřebenů

Na zdraví našich vlasů má vliv nejenom správný způsob rozčesávání, ale i správný výběr hřebenu. Vybírejte hřebeny nejlépe z přírodních materiálů. Vyhýbejte se plastovým, a především kovovým hřebenům, ty jsou příliš agresivní a vlasy poškozují. Pro česání mokrých vlasů vybírejte hřebeny s co největším rozestupem zubů a až suché vlasy pročešte kartáčem. Dřevěné hřebeny s velkým rozestupem zubů jsou vhodné i pro kudrnaté vlasy na běžné česání.

Vlasy příliš často stažené gumičkou

Vlasy stažené do culíku nebo drdolu jsou snadnou a rychlou variantou účesu. Tyto typy účesů mají ale vliv nejenom na zdraví samotných vlasů, ale dokonce může mít i podíl viny na bolestech hlavy. Silné utažení vlasů dráždí kůži na hlavě, což zapříčiňuje nejenom bolesti hlavy, ale také vypadávání vlasů. Vlasy se navíc lámou, roztřepí a celkově oslabí.

Kombinace příliš mnoha stylingových produktů

V dnešní době máme k dispozici nepřeberné množství stylingových produktů. Bohužel máme také tendenci jich využívat až příliš mnoho, což ale naše vlasy zatěžuje. Vybírejte si proto jen produkty, které skutečně potřebujete a aplikujte je jen v nezbytném množství.

Pozor si dejte také na to, kdy je aplikujete. Není nic horšího než, když například aplikujete lak na vlasy a poté vlasy žehlíte. Velmi často bývá součástí vlasových sprejů a laků alkohol, který se žehličkou zahřívá na vysoké teploty a žehlení vlasů pak v podstatě připomíná flambování.

Žehlení ještě vlhkých vlasů

Pokud si po umytí vlasy žehlíte, dejte si pozor, aby vlasy nebyly ještě vlhké. Vlasy musí být naprosto suché, jinak se spálí. Vlasové vlákno se naruší a vlasy se pak lehce lámou. Navíc konečky vašich vlasů budou silně roztřepené.

Nezastřihování konečků

I když vám zastřihování konečků nijak nepomůže v rychlosti růstu vlasů, neměli byste tuto aktivitu opomíjet. Konečky vlasů jsou obzvláště citlivé a třepí se. Takové vlasy pak působí nezdravě a neupraveně. Ideální je konečky vlasů zastřihovat pravidelně přibližně každých 6 týdnů. Díky tomu předejdete viditelnému poškození konečků.

 

Byla vám nějaká z těchto chyb povědomá a také se jí dopouštíte? Jestli se o správné péči o vlasy chcete dozvědět více, přečtěte si i náš článek „Zásady správného mytí vlasů“.   

 

Přejít na e-shop

Mohlo by vás zajímat

Zásady správného mytí vlasů Skincaretipy pro sportovce

 

Zpět do obchodu