Skincare tipy pro sportovce – jak pečovat o pleť před, během a po cvičení?

banner_clanek_peceopletsportovci

Zařazení pravidelného pohybu do našeho života přináší samé benefity – krásnou postavu, dobrou náladu, zdravou a zářivější pleť. Jak ale správně přistupovat k péči o pokožku při sportu, aby přinášel jen tyto benefity a nepodepsal se negativně na naší pleti?

Víte, že pravidelný pohyb má dobrý vliv nejenom na naše svaly a kondici, ale také napomáhá krásnému vzhledu naší pokožky? Při cvičení se zlepšuje krevní a lymfatický oběh, naše tělo se lépe okysličuje, dochází k lepšímu roznosu živin, což udržuje pleť zdravou. Pravidelný pohyb navíc podporuje produkci nových kožních buněk a pleť je tak ještě zdravější a zářivější. Aby se ale tyto žádoucí účinky dostavily, je důležité o pleť správně pečovat před, během i po cvičení.

Jak svou pleť připravit před sportovním výkonem?

Naprosto nezbytné je odstranit z pleti veškerým make-up. Během cvičení pokožka více dýchá, póry se roztahují a vylučují se škodlivé látky. Pokud ale pleť neodlíčíte, vaše pokožka se bude více ucpávat a make-up se bude vtahovat do póru. Výsledkem pak tedy je, že místo toho, aby se póry u cvičení čistili, ucpou se a na své pleti tak napácháte velkou škodu.

Odličovací mléko BIO (389 Kč)

I muži nebo ženy, které se nelíčí, by měli svou pleť před cvičením očistit. Během dne se na pleti nahromadí mastnota, nejrůznější bakterie a nečistoty. Jakmile se začneme při cvičení potit, výrazně se zvyšuje riziko ucpaných pórů a akné.

Důležitá je také hydratace – zevnitř i zvenčí. Je vhodné napít se čisté vody, popřípadě izotonického nápoje, který pomáhá dodat důležité vitamíny pro naši pokožku. Co se týče hydratace zvenčí, po vyčištění pleti aplikujte hydratační mlhu nebo termální vodu. Aplikujte i hydratační krém s lehkou strukturou, obzvláště pokud cvičíte venku. Hydratační krém pleť ochrání před vnějšími vlivy, jako je chlad či vítr, které by mohly způsobit pnutí nebo podráždění. Při cvičení venku je také potřeba SPF ochrana, a to i ve chvíli, kdy je zataženo. SPF ochranou natřete všechna místa, která nejsou skryta pod oblečením, abyste vaši pokožku chránili před UV zářením.

 

atlet - sport článek

 

Na co si dát pozor během cvičení?

Během cvičení se nedotýkejte obličeje. Na rukou se nachází spousta bakterií a nečistot, obzvláště i pokud používáte k cvičení různé sportovní pomůcky, kterých se dotýkáte. Předměty v tělocvičně nebo fitness vybavení jsou živnou půdou pro bakterie. Je proto vhodné zařízení před použitím otřít antibakteriálními ubrousky.

Pot z obličeje si rozhodně nikdy neutírejte do trička, ale použijte čistý ručník, nejlépe bavlněný, kterým jemně otřete pot z pleti. Ručníky s hrubým povrchem by mohly narušit pokožku a umožnit tak průnik bakteriím.

Při cvičení je také dobré mít vlasy stažené z obličeje. Nejenom, že vám cvičení bude pohodlnější, když vám do obličeje nebudou padat vlasy, ale navíc i zabráníte, aby se vám mastnota z vlasů a vlasové produkty nedostávali na pleť, a neucpávali tak póry nebo nepřispívaly ke vzniku akné.

Opatrní buďte i s vlasovými čelenkami nebo potítky, ty mohou zadržovat pot a bakterie, a mít tak vliv na vznik akné.

Během cvičení také nezapomeňte na pitný režim, aby tělo bylo dostatečně hydratováno.

Jak pečovat o pleť po cvičení?

Po cvičení snad každý rychle pospíchá do sprchy. Věděli jste ale, že správné načasování osprchování je důležité z hlediska produkce potu? Do sprchy byste se měli vydat zhruba 10-15 minut po docvičení. Tuto dobu totiž potřebuje naše tělo, aby snížilo produkci potu. Když tuto přestávku nedodržíte, je pravděpodobné, že se po osprchování budeme stále hodně potit. Osprchujte se nejlépe vlažnou vodou. Příjemně teplá voda uvolní ztuhlé svaly a předejde jejich namožení. Pozor na příliš teplou vodu, která pokožce neprospívá, jelikož z ní smývá lipidy, a to má za následek její vysychání. cestovní lahvička LOBEY mycí obličejová pěna

Po cvičení je také velmi důležité očistit pleť od potu, nečistot a bakterií. I nyní platí, že samotná voda nestačí, proto použijte obličejovou mycí pěnu, která pleť šetrně, ale důkladně očistí. Na závěr je dobré obličej opláchnout studenou vodou, která zužuje póry a sníží zarudnutí pleti.

Tip: Naši obličejovou mycí pěnu si můžete přibalit do své sportovní tašky v praktickém 60 ml balením na cesty. Takto ji budeme mít vždy k dispozici nejenom před cvičením k odlíčení, ale i po docvičení na důkladné očištění pleti. 

Obličejová mycí pěna (359 Kč)

Po osprchování a očištění pleti nezapomeňte na dostatečnou hydrataci nejenom pleti, ale i pokožky celého těla. V závislosti na tom, kdy cvičíte, aplikujte na pleť denní či noční krém. Nezapomeňte i na pokožku celého těla. Na problematické partie hýždí a boků můžete aplikovat krém proti celulitidě, na zbytek těla poté můžete využít tělový olejíček nebo tělové mléko. Dostatečná hydratace je obzvláště důležitá, jestli se věnujete venkovním sportům. Vnější vlivy, jako je chlad nebo vítr, pokožku ještě více vysušují.

 

sport - článek

 

Acne mechanica – postrach všech sportovců

Velmi častým problémem, který sportovce postihuje je Acne mechanica, což je jedna z forem akné. Tato forma akné je způsobována teplem a/nebo třením kůže. Obvykle se objevuje na místech, kde dochází k mechanickému tření pokožky s jiným materiálem. Často se tedy vyskytuje na zádech, kde je způsobené sportovní podprsenkou nebo nevhodným výběrem trička na cvičení. Vyskytuje se ale i na bradě, kde je způsobené například řemínkem od helmy.

Možným řešením tohoto akné je:

  • dodržovat kroky popsané výše (obzvláště osprchování se po každé sportovní aktivitě)
  • výběr sportovního oblečení z vhodného materiálu (bavlna nebo materiály pohlcující vlhkost – nylon nebo polyester, které do sebe vtáhnou pot, rychle uschnou, a dokonce snižují celkovou teplotu organismu)
  • výběr volnějšího sportovního oblečení, u kterého nedochází ke tření pokožky

 

Zařaďte pohyb do svých pravidelných aktivit. Pokud budete dodržovat výše popsané rady, budete se moct těšit pozitivního efektu na vaši pleti. Na pomoc si můžete vzít naše kosmetické produkty, které vám pomohou s šetrným vyčištěním a kvalitní hydratací.  

Přejít na e-shop

 

Mohlo by vás zajímat

LOBEY - péče o chodidla LOBEY - 7 mýtů o celulitidě

Zpět do obchodu