Jak pečovat o pleť v pubertě?

banner_clanek_peceopletpuberta

Jestliže se postupně dostáváte do teenage věku a začínáte přemýšlet, kdy začít se správnou péčí o pleť, máme pro vás odpověď – nikdy není příliš brzy na to začít se správnou skincare rutinou. Ať už se vám samotným začínají objevovat první pupínky nebo černé tečky anebo je tohle všechno zatím před vámi, máme pro vás několik tipů, jak správně o pleť pečovat a co naopak nedělat, abyste si nenapáchli na své pleti více škody než užitku.

S jakými nejčastějšími problémy s pletí se setkáváme v pubertě?

Ve chvíli, kdy dospíváme, začíná se nám postupně měnit struktura pokožky a zvyšuje se aktivita mazových žláz. S tím přichází první problémy, které v souvislosti s pletí řešíme. Jedná se především o:

  • komedony neboli černé tečky,
  • nadměrně mastná pleť,
  • časté vyrážky a pupínky,
  • akné a jizvy po akné, objevující se na místě akné samotného

Nepříjemnou zprávou je, že vyrážky a pupínky, které jsou hormonálního původu, nejde v období puberty úplně vyléčit. Postupem času se ale hladina hormonů ustálí a tyto pupínky a vyrážky, způsobené hormonální bouří, začnou mizet. U každého tento proces trvá jinak déle, a proto se neporovnávejte s ostatními a nezoufejte, že u vás se tak ještě nestalo. Chce to svůj čas, správnou péči a změna se dostaví. 

skincare teenagerů LOBEY

 

Jakých 5 kroků dodržovat ve správné péči o pleť?

1) Naprostým základem a nezbytností je pravidelné čištění. Pleť si musíte čistit 2x denně, a to ráno a večer. Mohlo by se zdát, že pleť se přes noc neušpiní, ale to je velký omyl. Naše tělo, a tedy i pleť, se přes noc detoxikuje a vylučuje škodlivé látky. Po probuzení je proto pokrytá mazem a nečistotami, které je třeba odstranit.

2) Samotná voda ale nestačí. Pleť je potřeba omýt čistící obličejovou pěnou, která na sebe veškeré nečistoty naváže. K lepšímu vyčištění si můžete pomoci konjakovou houbičkou. Na mladou aknózní pleť je vhodná konjaková houbička s přídavkem bambusového uhlí, která má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Popřípadě můžete sáhnout po konjakové houbičce vhodné pro všechny typy pleti.

Obličejová mycí pěna (359 Kč)

3) Pozor si dejte i na správnou teplotu vody. Na pleť používejte vždy jen vlažnou nebo studenou vodu. Teplá vody způsobuje rozšíření pórů a pleť vysušuje, což vede k větší produkci mazu. Proto je také dobré neprovádět skincare ve sprše, protože si zde obvykle pouštíme vodu teplejší, která je pro pleť nevhodná.

4) Po vyčištění pleti nezapomínejte také na její hydrataci. Ráno i večer aplikujte hydratační krém. Krém vaši pokožku hydratuje, vyživí a zregeneruje.  

 

Krém na akné a problematickou pleť 50 ml (620 Kč)

 

5) V neposlední řadě je také podstatný i správný výběr produktů, které používáte pro čištění a hydrataci pleti. Velmi často se stává, že v touze zbavit se nenáviděných pupínků a černých teček sáhnete po velmi agresivních kosmetických prostředcích, například s obsahem alkoholu, ropných derivátů či jiných látek, které pleť dráždí a vysušují. Vhodnou volbou jsou přírodní kosmetické produkty, které pleť účinně vyčistí, hydratují a pleť nedráždí.

3 věci, co naopak nikdy nedělat

1) Všeho moc škodí

U péče o pleť myslete na pořekadlo „všeho moc škodí“. I když by se vám mohlo zdát, že čím více si budete pleť umývat, tím lépe, není tomu tak. Přehnaným mytím, více než 3krát denně, se pokožka vysušuje a odvádí se potřebný maz. Naše pleť ho pak začíná produkovat stále více a více. Příliš časté čištění pleti také může dráždit póry a přispívat k jejich ucpávání.

2) Pozor na sluníčko

Kromě přemíry mytí, škodí také přemíra slunění. Sluníčko v rozumné míře pomáhá s hojením zanícených pupínků, ale pokud to se sluněním přeháníme, dochází k rychlejšímu odlupování kožních buněk a tím se aktivuje produkce mazových žlázek.

3) Ruce pryč

Pokud se vám již začaly tvořit pupínky, určitě znáte tuto situaci. Na nose, čele či bradě se vytvoří zářivě červený pupínek zralý akorát tak na vymáčknutí. Od něj ale rozhodně ruce pryč! To nejhorší, co můžete udělat, je snažit se ho vymáčknout. Tohle raději nechte na starost kosmetičkám. Neodborným vymačkáváním narušujete povrch pokožky a můžou vzniknout podlitinky, jizvičky a problémy se pak déle hojí. Navíc také hrozí, že si původní infekci roznesete i do okolních míst a problém tak ještě zvětšíte. A aby toho nebylo málo, tak na rukou a za nehty máme nejrůznější bakterie, které se do rány mohou zanést a vytvořit nový zánět.

 

Návrh bez názvu

Jak je to s líčením v pubertě?

S líčením není třeba pospíchat a obzvláště u aknózní pleti v oblasti líčení platí „čím méně, tím lépe“. Pokud se líčíte je obzvláště důležité pleť večer odlíčit. Nikdy nechoďte spát nalíčené. Kromě obličejové mycí pěny použijte v prvním kroku odličovací mléko, které naneste na navlhčený tamponek, aby se pleť příliš nedřela.

Odličovací mléko BIO (389 Kč)

 

Psychická pohoda je důležitá

Naše mysl a tělo jsou propojené, a tak velký vliv na tom, jak zdraví jsme, má i naše psychická pohoda. Vše, co prožíváme uvnitř – veškeré emoce, stres, psychická nepohoda – se projeví i na naší pleti. Je úplně pochopitelné, že vás pupínky trápí, ale berte to tak, že akné je naprosto normální věc, kterou v určité fázi života zažije snad každý. S trochou úsilí půjde o přechodnou záležitost.

 

Faktem je, že pokud začnete brzy s pravidelnou péčí o svou pleť, tím zmenšíte pravděpodobnost, že se již od mladém věku budete muset starat o vrásky. A jak staré dobré pravidlo říká: „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.“ A v kosmetice to platí určitě. Osvojit si již v mládí správnou a pravidelnou péči o pleť se vyplatí po celý zbytek života.

 

Přejít na e-shop

 

Mohlo by vás zajímat

 Dehydratovaná pokožka LOBEY Skincare tipy pro sportovce LOBEY

Zpět do obchodu