Atopický ekzém: onemocnění, které se netýká jen dětí

banner_ekzemy

Atopický ekzém je onemocnění kůže, které je spojováno převážně s dětmi. Tato nemoc opravdu do velké míry postihuje především děti, ale nevyhýbá se ani dospělým. V našem článku vám přinášíme základní informace o atopickém ekzému a o faktorech, které mohou projevy ekzému zhoršovat.

Co je atopický ekzém a jak se projevuje?

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže, které se nejčastěji projevuje suchou, olupující se pokožkou, která je velmi citlivá k běžným vnitřním a vnějším vlivům. Atopický ekzém není nakažlivý, ale vzniká na základě genetických faktorů.

Atopický ekzém se nejčastěji projeví jako červená svědivá vyrážka na horní části hrudníku, na krku, v loketní nebo podkolení jamce, na rukách a na nohách, a dokonce i na obličeji nebo pokožce hlavy. Vyvolává nepříjemný pocit svědění a pro jedince navíc představuje estetický problém, který vyvolává stres a narušuje sebevědomí. Stres je pak z jedním faktorů, který vyvolává pocit tzv. vnitřního horka a ten ekzém bohužel ještě zhoršuje.

Toto onemocnění bohužel nelze zatím úplně vyléčit, správnou péčí ale lze zamezit projevům tohoto onemocnění.

Atopický ekzém jako začarovaný kruh

Velkým problémem u atopického ekzému je, že jeho symptomy jsou zároveň jeho spouštěči. Svědící pokožka nutí ke škrábání. Škrábáním se ale narušuje ochranná kožní bariéra. Pokožka je pak velmi náchylná na infekci z okolního prostředí. Jakmile dráždivé látky začnou pronikat do pokožky, vznikne podráždění a pokožka začne svědit ještě více.

Cyklus průběhu atopického ekzému - LOBEY

 

Faktory zhoršující symptomy atopického ekzému

Na propuknutí atopického ekzému má vliv řada faktorů. U každého jedince může být hlavním spouštěčem jiný faktor. Všímejte si tedy, co nejvíce ovlivňuje vás a snažte se těmto spouštěčům vyhýbat.

Faktory zhoršující atopický ekzém 1

Faktory zhoršující atopický ekzém 2

Faktory zhoršující atopický ekzém 3

 

Při řešení atopického ekzému je dobré vést si deník, který může pomoci odhalit, které faktory u vás propuknutí ekzému spouští a čemu se tedy vyhýbat. Zaznamenávejte si jaké potraviny jste jedli, v jakém prostředí jste se vyskytovali, a pro úplnost můžete doplnit i informace o vašem psychickém stavu a co na něj mělo vliv.  

Jak o pokožku s atopickým ekzémem pečovat?

Při péči o pokožku s atopickým ekzémem je zcela zásadní hydratace. Aby nedocházelo k vysušení a svědivému a dráždivému pocitu, hydratujte pokožku minimálně 2x denně. Vhodný je tělový olejíček, který obsahuje ovesné složky působící blahodárně na pokožku s atopickým ekzémem. Olejíček vždy aplikujte na vlhkou pokožku.    

 

Pěstící tělový olej BIO (389 Kč)

 

Při výběru kosmetiky je zcela zásadní vybírat kosmetiku s co nejméně syntetickými přísadami. Ideálně žádnými. Naše kosmetika je zcela přírodní a naše produkty jsou obecně velmi dobře snášeny, a to i citlivou pletí, což máme potvrzeno i dermatologickými testy. Samozřejmě každá pleť je úplně jiná, takže nejlepší cestou pro vás mohou být naše vzorková balení, díky nimž zjistíte, zda i Vaší pleti naše kosmetika vyhovuje.

 

Kromě správného výběru kosmetických produktů, je zcela zásadní i v jakém prostředí se vyskytujete, jaké oblečení nosíte nebo i to, jak se koupete. Zásady v těchto oblastech jsme vám shrnuli do přehledné tabulky.

atopický ekzém - správná péče 1x

Pokud i vás trápí atopický ekzém, nezapomínejte o svou pokožku správně pečovat a pravidelně ji hydratovat. Pokuste se vyhýbat všem faktorů, které atopický ekzém vyvolávají a prodlužte tak dobu mezi jednotlivými projevy ekzému. Nezapomínejte na to, že atopický ekzém je onemocněním kůže, a proto i jako u jiných onemocnění dejte především na rady odborníka, tedy dermatologa.

 

Přejít na e-shop

Mohlo by vás zajímat

 Článek dehydratovaná pokožka Péče o chodidla

Zpět do obchodu