Atopický ekzém: onemocnění, které se netýká jen dětí

banner_ekzemy

Atopický ekzém je onemocnění kůže, které je spojováno převážně s dětmi. Tato nemoc opravdu do velké míry postihuje především děti, ale nevyhýbá se ani dospělým. V našem článku vám přinášíme základní informace o atopickém ekzému a o faktorech, které mohou projevy ekzému zhoršovat.

Co je atopický ekzém a jak se projevuje?

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže, které se nejčastěji projevuje suchou, olupující se pokožkou, která je velmi citlivá k běžným vnitřním a vnějším vlivům. Atopický ekzém není nakažlivý, ale vzniká na základě genetických faktorů.

Atopický ekzém se nejčastěji projeví jako červená svědivá vyrážka na horní části hrudníku, na krku, v loketní nebo podkolení jamce, na rukách a na nohách, a dokonce i na obličeji nebo pokožce hlavy. Vyvolává nepříjemný pocit svědění a pro jedince navíc představuje estetický problém, který vyvolává stres a narušuje sebevědomí. Stres je pak z jedním faktorů, který vyvolává pocit tzv. vnitřního horka a ten ekzém bohužel ještě zhoršuje.

Toto onemocnění bohužel nelze zatím úplně vyléčit, správnou péčí ale lze zamezit projevům tohoto onemocnění.

Atopický ekzém jako začarovaný kruh

Velkým problémem u atopického ekzému je, že jeho symptomy jsou zároveň jeho spouštěči. Svědící pokožka nutí ke škrábání. Škrábáním se ale narušuje ochranná kožní bariéra. Pokožka je pak velmi náchylná na infekci z okolního prostředí. Jakmile dráždivé látky začnou pronikat do pokožky, vznikne podráždění a pokožka začne svědit ještě více.

Cyklus průběhu atopického ekzému - LOBEY

 

Faktory zhoršující symptomy atopického ekzému

Na propuknutí atopického ekzému má vliv řada faktorů. U každého jedince může být hlavním spouštěčem jiný faktor. Všímejte si tedy, co nejvíce ovlivňuje vás a snažte se těmto spouštěčům vyhýbat.

Faktory zhoršující atopický ekzém 1

Faktory zhoršující atopický ekzém 2

Faktory zhoršující atopický ekzém 3

 

Při řešení atopického ekzému je dobré vést si deník, který může pomoci odhalit, které faktory u vás propuknutí ekzému spouští a čemu se tedy vyhýbat. Zaznamenávejte si jaké potraviny jste jedli, v jakém prostředí jste se vyskytovali, a pro úplnost můžete doplnit i informace o vašem psychickém stavu a co na něj mělo vliv.  

Jak o pokožku s atopickým ekzémem pečovat?

Při péči o pokožku s atopickým ekzémem je zcela zásadní hydratace. Aby nedocházelo k vysušení a svědivému a dráždivému pocitu, hydratujte pokožku minimálně 2x denně. Vhodný je tělový olejíček, který obsahuje ovesné složky působící blahodárně na pokožku s atopickým ekzémem. Olejíček vždy aplikujte na vlhkou pokožku.    

 

Pěstící tělový olej BIO (389 Kč)

 

Při výběru kosmetiky je zcela zásadní vybírat kosmetiku s co nejméně syntetickými přísadami. Ideálně žádnými. Naše kosmetika je zcela přírodní a naše produkty jsou obecně velmi dobře snášeny, a to i citlivou pletí, což máme potvrzeno i dermatologickými testy. Samozřejmě každá pleť je úplně jiná, takže nejlepší cestou pro vás mohou být naše vzorková balení, díky nimž zjistíte, zda i Vaší pleti naše kosmetika vyhovuje.

 

Kromě správného výběru kosmetických produktů, je zcela zásadní i v jakém prostředí se vyskytujete, jaké oblečení nosíte nebo i to, jak se koupete. Zásady v těchto oblastech jsme vám shrnuli do přehledné tabulky.

atopický ekzém - správná péče 1x

Pokud i vás trápí atopický ekzém, nezapomínejte o svou pokožku správně pečovat a pravidelně ji hydratovat. Pokuste se vyhýbat všem faktorů, které atopický ekzém vyvolávají a prodlužte tak dobu mezi jednotlivými projevy ekzému. Nezapomínejte na to, že atopický ekzém je onemocněním kůže, a proto i jako u jiných onemocnění dejte především na rady odborníka, tedy dermatologa.

 

Přejít na e-shop

Mohlo by vás zajímat

 Článek dehydratovaná pokožka Péče o chodidla

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení