Svědivý nepřítel atopický ekzém: Jak ho poznat, čím je způsobený a koho trápí
Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je zánětlivé, autoimunitní onemocnění kůže. Objevuje se nejčastěji u kojenců a dětí, nevyhýbá se ale ani dospělým. Je pro něj typické střídání fáze vzplanutí, kdy pokožka nejvíce svědí a je dráždivá, a fáze klidu, kdy projevy téměř mizí. Jaké jsou další příznaky ekzému a co pomáhá se s nimi vyrovnat?
Co se dočtete:
- Jak se atopický ekzém projevuje
- Čím je ekzém způsobený
- U koho se ekzém objevuje
- Jak ulevit svědění ekzému a najít řešení
- Tip na přírodní kosmetiku, která proti ekzému skutečně pomáhá
Projevy atopického ekzému
Při ekzému se v různých intervalech střídají fáze vzplanutí a fáze remise
- Ve fázi vzplanutí je kůže podrážděná, rudá, bolavá, objevují se otevřené ranky.
- Když se kůže hojí, začne být suchá, napnutá a tvoří šupinky.
- Fáze remise neboli klidu je naopak období bez příznaků nemoci.
Ekzém na obličeji
Na obličeji se ekzém nejčastěji projevuje suchou a zarudlou pletí, která zároveň i svědí, štípe nebo pálí. Časté dotyky a škrábání pak tento stav ještě dále zhoršují. Zarudlá místa se tak rozšiřují a pleť šupinkuje. Na obličeji se ekzém projevuje nejvíce na tvářích a čele a je běžný především u kojenců a dětí.
Ekzém na těle
Ekzém na těle se nejčastěji vyskytuje na horní části hrudníku, na krku, v loketní nebo podkolení jamce, na rukách a na nohách. Projevy vzplanutí jsou obdobné jako u ekzému na obličeji – suchá, zarudlá, olupující se pokožka, která je velmi citlivá k běžným vnitřním a vnějším vlivům.
Ekzém vyvolává nepříjemný pocit svědění a nutkání se škrábat. Tím se člověk s ekzémem dostává do tzv. „itch-scratch-itch“ cyklu. To znamená, že si člověk svědící místo poškrábe, tím se ještě víc podráždí, do pokožky se dostanou nečistoty z okolí a začne o to víc svědit.
Pro péči a hojení ekzému je důležité tento začarovaný kruh přerušit a najít způsob, jak se se svěděním vyrovnat. Pomáhá dostatečná průběžná hydratace pokožky, nošení lehkého oblečení z bavlny, které pokožku netře, nebo zaměstnání rukou něčím jiným – ať už jsou to kreativní tvoření, psaní deníku nebo třeba antistresové pomůcky.
Čím jsou ekzém a citlivá pokožka způsobené
Příčinou mohou být vnitřní i vnější. Na vině nejčastěji bývá:
- hormonální nerovnováha,
- nadměrný stres,
- nevhodná strava (například příliš kořeněná jídla, intolerance na některé složky),
- některé léky,
- sezónní a klimatické změny (například kolísání teplot),
- nešetrné mycí, prací a čisticí prostředky,
- nevhodná kosmetika,
- přílišné tření a drhnutí kůže.
U koho se atopický ekzém objevuje?
Atopický ekzém u miminka
První příznaky atopického ekzému se u miminek objevují mezi dvěma a šesti měsíci věku. V začátcích se ekzém objevuje především na obličeji, s rostoucím věkem se ale obvykle rozšiřuje i na další části těla, nejčastěji na loketní a podkolenní jamky. Přečtěte si 10 rad, jak zmírnit atopický ekzém u miminka.
Atopický ekzém u dětí
Ekzémy jsou u dětí jedněmi z nejběžnějších kožních onemocnění. U většiny dětí se atopický ekzém projeví ještě před 5. rokem. Dětem se ekzém objevuje především na těle, a to na krku, zápěstích, kotnících, podkolenních jamkách, vnitřní straně loktů a mezi hýžděmi a nohama – tedy na místech, která se hodně potí.
V případě ekzému u dětí se často stává, že se objevuje jen do určitého věku a pak sám vymizí. Pokud ekzém přetrvává i před období puberty, většinou to znamená, že člověku zůstane během celého života.
Atopický ekzém u dospělých
U dospělých se příznaky nejčastěji objevují na obličeji (včetně citlivé oblasti očí), vlasové pokožce, vnitřní straně loktů, podkolenních jamkách, krku, hrudníku, rukou a nohou. V dospělosti je pokožka ještě sušší a častěji rohovatí.
Tam, kde byla ložiska ekzému, zůstávají po zahojení ve fázi klidu světlejší nebo tmavá místa. Atopická dermatitida totiž ovlivňuje kožní pigmentaci a „nová“ zahojená pokožka může mít jiný odstín, než zbytek kůže. Tato hyperpigmentace je ale stejně jako třeba po akné dočasná a postupem času vymizí.
Jaké jsou možnosti úlevy a řešení ekzému?
Snižujte teplotu vody, ve které se umýváte a nezůstávejte ve sprše dlouho. Používejte šetrnou kosmetiku, dermatologicky testovanou pro citlivou pleť a s hydratačními účinky. Tipy i s recenzemi na přírodní produkty LOBEY najdete níže. Po sprše se utírejte opatrně a šetrně jemným ručníkem.
Snažte se zjistit příčinu ekzému (například si nechte udělat testy na potravinové intolerance, zkuste vyměnit prací prášek nebo noste volnější oblečení). Neexperimentujte s kosmetikou, pokud vám některá sedí, neměňte ji. Pokud máte aktivní ekzém na obličeji, omezte líčení. Při odličování vyměňte vatové tamponky za bavlněné.
Recenze: Jaké LOBEY produkty pomáhají s atopickým ekzémem
Od začátku vývoje našich produktů v LOBEY myslíme na lidi s citlivou a ekzematickou pokožkou. Proto je spousta našich produktů bez parfemace (i bez té přírodní, syntetickou nepoužíváme vůbec) a má dermatologické testy pro citlivou pleť/pokožku. Obsahují přirozené lipidy, které pokožka snadno přijímá, hloubkově hydratují, vyživují a dodávají jí potřebné minerály a vitamíny, rychle se vstřebávají a nezanechávají pocit mastnoty, zklidňují pokožku, snižují podráždění a mají vysoký obsah aktivních látek – například mandlového oleje, makadamiového oleje, bambuckého másla, ovesného olej a různých přírodních výtažků, například z dubové kůry či měsíčku lékařského. Díky tomu jsou pro spoustu atopiků doslova poklad. Z produktů na tělo je to Intimní pěna (ekzematiky používaná jako sprchový gel na tělo) nebo pěsticí tělový olej. Níže si můžete přečíst recenze právě na Intimní pěnu.
Z produktů na pleť je to odličovací mléko nebo šetrná pěna na obličej, denní ochranný krém, oční sérum nebo vyživující krém určený přímo na suchou a citlivou pleť – k němu vám opět přidáváme na ukázky recenze. Další recenze najdete v článku o tom, proč je LOBEY kosmetika pro ekzematiky doslova poklad.
Jdu taky zatočit s ekzémem 👇