Co jsou AHA kyseliny a jaké jsou jejich účinky?

banner_co_jsou_AHA_kyseliny

AHA kyseliny neboli alfa-hydroxy kyseliny jsou velice oblíbené díky svým omlazujícím účinkům, schopnosti redukovat akné i hyperpigmentace. Často se jim říká ovocné kyseliny, jelikož se přirozeně vyskytují především v ovoci, ale i například v mandlích nebo v mléce. Jaké AHA kyseliny se v kosmetice nejvíce využívají? A jaký je jejich účinek, díky kterému by měly být součástí každé správné skincare rutiny?

Jaký je rozdíl mezi AHA, BHA a PHA kyselinami?

Kromě AHA kyselin můžete narazit často i na BHA nebo PHA kyseliny. Pojďme si tedy ještě na začátek říct, jaký je mezi nimi rozdíl.

AHA kyseliny

AHA kyseliny jsou nezbytnou součástí všech chemických peelingů. Svým působením odstraňují z pleti odumřelé kožní buňky a stimulují obnovu nových buněk. Chemický peeling velmi účinně pomáhá i v boji proti akné. AHA kyseliny mají pozitivní efekt i na omlazení pleti, jelikož podporují tvorbu kolagenu, který ovlivňuje pružnost kůže a zpomaluje vznik vrásek. K omlazení pleti napomáhají i díky přirozené schopnosti udržet hydrataci pleti. Skvěle fungují i na redukci hyperpigmentací a jizviček po akné.

BHA kyseliny

BHA kyseliny jsou tzv. beta-hydroxy kyseliny, z nichž nejznámější je kyselina salicylová. Využívají se především v boji proti akné, čistí póry a regulují tvorbu mazu. Působí protizánětlivě a zabraňují tak vzniku zaníceného akné.

PHA kyseliny

PHA kyseliny jsou ve srovnání s AHA a BHA kyselinami považovány za nejmírnější a často jsou tím pádem doporučovány pro citlivou pleť. Mezi PHA kyseliny se řadí kyselina laktobionová, galaktóza a kyselina glukonová. Tyto kyseliny dokáží velmi dobře vázat vodu a napomáhají tak hydrataci pleti. Působí jako antioxidanty. Posilují ochrannou lipidovou vrstvu kůže, díky čemuž je kůže odolnější vůči podráždění.

Jaký LOBEY produkt obsahuje AHA kyseliny?

AHA Peeling s postupným uvolňováním 50 ml (599 Kč)

Jaké kyseliny patří mezi AHA kyseliny?

Mezi nejčastěji využívané AHA kyseliny v chemických peelingách patří kyselina glykolová, mandlová, citrónová, mléčná, jablečná a vinná.

Kyselina glykolová

Dle dosavadních výzkumů je kyselina glykolová jednou z nejúčinnějších AHA kyselin. Její molekuly jsou totiž nejmenší z nejčastěji využívaných AHA kyselin, díky čemuž může pronikat hluboko do pleti. Kyseliny glykolová se tak na pleť aplikuje nejčastěji jako součást peelingů na obličej.  

Kyselina mandlová

Kyselina mandlová, jak už sám název napovídá, se získává z extraktu mandlí. Je oblíbená především díky svým antibakteriálním vlastnostem, kterými účinně bojuje proti akné. Výborně působí také i při redukci hyperpigmentací.

Kyselina citronová

Kyselina citronová se přirozeně vyskytuje v citrusových plodech. Je skvělým antioxidantem, který chrání pleť před volnými radikály. Využívá se především pro rozjasnění unavené pleti.

Kyselina mléčná

Kyselina mléčná se přirozeně vyskytuje v mléce a má výborné exfoliační účinky. Kromě schopnosti odstraňovat odumřelé kožní buňky má ovšem i jinou výjimečnou vlastnost, a to schopnost skvěle hydratovat. Její předností je i napomáhání udržení správného pH pokožky.

Kyselina jablečná

Kyselina jablečná se využívá často pro své hydratační vlastnosti nejen v pleťové, ale i ve vlasové kosmetice. Kromě hydratačních účinků má i výborné antioxidační vlastnosti.

Kyselina vinná

Kyselina vinná, kterou můžete znát i pod názvem tartarová, se často používá v přípravcích na ochranu před slunečním zářením, v hydratačních krémech nebo i jako součást vlasové kosmetiky. Stejně jako ostatní AHA kyseliny odstraňuje odumřelé kožní buňky a napomáhá čistit póry.

Při používání kyselin buďte obezřetní

Chemické peelingy jsou velmi účinné, ale při nesprávném používání může dojít k podráždění. Buďte proto obezřetní a vždy si důkladně nastudujte, jak správně produkty s kyselinami používat. Přihlédněte také i k vašemu typu pleti, citlivosti a dosavadními zkušenostmi s kyselinami. Začátečníkům se obecně doporučuje používat chemické peelingy pouze 1x týdně. Pokud je vaše pleť na kyseliny již zvyklejší můžete frekvenci navýšit na 2x až 3x týdně. Pokud se chcete dozvědět o používání AHA peelingů více, přečtěte si i náš článek „AHA peeling: Jaké jsou jeho účinky a na co si dát pozor?

 

Přejít na e-shop

Mohlo by vás zajímat

Jak používat AHA peeling Hyperpigmentace

 

Zpět do obchodu