Jak předejít striím v těhotenství?

banner_jak_predejit_striim_tehotenstvi

Více než 80 % žen se v těhotenství nebo obzvláště po něm potýká se striemi. Pokožka nestíhá reagovat na rychle rostoucí bříško a zvětšující se poprsí. Následně se tak začínají objevovat jizvy červené až fialové barvy, které sice postupně blednou, ale nikdy už zcela nezmizí. Jak se jim nejlépe vyhnout? A co s nimi, pokud se již objeví?

Proč dochází ke vzniku strií?

Strie neboli pajizévky vznikají jako přirozená reakce na náhlou změnu objemu lidského těla. Během těhotenství tělo navíc začne produkovat hormony, který změkčí vazy v pánvi pro usnadnění porodu, současně ale dochází ke změkčení kožních vláken a pokožka je tak náchylnější ke vzniku strií. Za normálních okolností by se elastinová a kolagenová vlákna v kůži napjala a zase smrštila. V období většího napětí se ale může stát, že se vlákna nesmrští tak jako normálně. V takovém případě vznikají drobné prasklinky a tedy strie.  Strie se v těhotenství začínají objevovat především v pokročilejším stádiu, ale u každé ženy je to individuální.

Jak vzniku strií zabránit?

Pokud strie už vzniknou, nelze se jich úplně zbavit, a proto prevence vzniku je naprosto nezbytná. Pomocí následujících doporučení můžete počet vzniklých strií výrazně snížit, popřípadě i zlepšit vzhled již vzniklých strií, které budou takřka neviditelné.

Pravidelné mazání problémových partií

Naprosto zásadní je pravidelné promazávání problematických partií. Zaměřte se především na poprsí a spodní část břicha a mažte tyto partie klidně i několikrát denně, nebo alespoň ráno a večer. S pravidelným mazáním začnete hned již v prvním semestru i přesto, že bříško není ještě tolik vypouklé a žádný vznik strií nepozorujete. Již v začátcích těhotenství mohou vznikat nepatrné strie, které nemusí být hned vidět. Jejich vznik se viditelně projeví až posléze s narůstajícím objemem bříška či poprsí. Předtím než se stanou viditelné, se obvykle projeví svěděním, které postupně ustane.

S promazáváním nepřestávejte ani po porodu. Obzvláště v době, kdy žena kojí, jsou její prsa větší a kůže na nich je velmi namáhaná. Z toho důvodu je také důležité volit vhodnou podprsenku, která bude pro poprsí vhodnou oporou a sníží se tak namáhání kůže.

Vyberte si vhodný přípravek

K hydrataci pokožky si vyberte kvalitní přípravky obsahující aktivní látky, které pokožku zvláční, hydratují a vyživí. Zaměřte se na obsah kvalitních olejů, například moringového, mandlového nebo makadamiového.

Pěstící tělový olej BIO (389 Kč)

Protahování a cvičení

I v těhotenství se můžete věnovat protahování a cvičení, pokud se na to cítíte a váš lékař vám tyto aktivity nedoporučí vynechat. Protahování a cvičení napomáhá zdravému krevnímu oběhu a správnému proudění živin v kůži. Protahování a cvičení ale vždy konzultujte se svým lékařem, abyste neohrozila své zdraví a nenarozené miminko.

Zdravá strava a postupné přibírání

Dejte si pozor na známé pořekadlo, že žena v těhotenství musí jíst za dva. Rychlá změna váhy přispívá k vzniku strií, proto by měl být přírůstek váhy postupný. Dbejte na zdraví a vyvážený jídelníček a snažte se vyvarovat přejídání či častému mlsání. Ideální přírůstek váhy by měl být zhruba 0,5 až 2,5 kg během prvního trimestru a 0,5 až 1 kg týdně během 2. a 3. trimestru.

DSC_0460_upr

Pitný režim

Pokožku je potřeba důkladně hydratovat nejenom zvenčí pomocí kvalitních tělových olejů nebo tělových mlék, ale zároveň také zevnitř pomocí správného pitného režimu v průběhu celého dne. Pijte dostatek čisté vody, popřípadě doplňte pitný režim o bylinkové čaje nebo 100% ovocné či zeleninové šťávy. Obzvláště pokud trpíte během těhotenství na nevolnosti, které tělu berou nejenom vodu, dbejte na dostatek tekutin.

 

Pokud se vám strie objeví, nenechte se nimi zbytečně rozhodit. Těhotenství je pro tělo náročný úkol a vy byste měla být na něj pyšná, a ne se zbytečně trápit strie.

Přejít na e-shop

Mohlo by vás zajímat

Intimní hygiena v těhotenství Vrásky

 

Zpět do obchodu