Pigmentové skvrny – proč vznikají a jak je odstranit?

banner_pigmentoveskvrny

Objevily se vám na pleti malé skvrny, které jsou tmavší než zbytek pleti? S velkou pravděpodobností se jedná o tzv. hyperpigmentaci neboli pigmentové skvrny. Jde o relativně častý jev, který většinou neprovází žádná zdravotní rizika. Víte, proč vznikají a jakými produkty je eliminovat?

Jak hyperpigmantace vzniká?

Za hyperpigmentaci může především zvýšená hladina melaninu – přírodního pigmentu, díky kterému má naše pokožka, vlasy i oči svou barvu. Pokud dojde v pokožce k jeho nadbytku, objeví se nestejnoměrné tmavé zbarvení.

Za zvýšenou hladinou melaninu může být mnoho faktorů, mezi nejčastější však patří nadměrné vystavení slunečnímu záření (obzvláště bez ochrany SPF), hormonální změny, věk, některé léky, poranění kůže nebo zánětlivá onemocnění kůže.

Podle konkrétních příčin vzniku lze rozlišit několik základních typů pigmentových skvrn.

Základní typy pigmentových skvrn

- Melasma: Hyperpigmentace s označením melasma je častá především u žen. Přezdívá se jí také jako těhotenská maska, jelikož se s ní v průběhu těhotenství setkává mnoho žen. Její příčinou jsou hormony a výkyvy jejich hladiny, které ovlivňují množství melaninu. Tento typ hyperpigmentace se objevuje především na nosu, tvářích a nad horním rtem.

- Stařecké a sluneční skvrny: Jinak také označované jako lentigo. Příčinou těchto skvrn je, jak již sám název napovídá, věk a sluneční záření. Nejčastěji se tyto skvrny objevují na obličeji, krku, dekoltu, ramenou nebo na rukou. Nejrozšířenější jsou u věkové skupiny 50+.

- Pozánětlivé pigmentové skvrny: Tento typ hyperpigmentace se vyskytuje stejně jak u žen, tak u mužů. Příčinou pozánětlivé hyperpigmentace je poškození kůže v místě výskytu zánětu, jizev, popálení nebo estetického zákroku. Nejčastějším viníkem tohoto typu skvrn je akné.

Jak se zbavit pigmentových skvrn?

Účinným pomocníkem pro odstranění pigmentových skvrn jsou chemické peelingy s obsahem AHA nebo BHA kyselin. Chemické peelingy pronikají více do hloubky, odstraňují odumřelé buňky z pleti a nastartují jejich obnovu. Díky chemickému peelingu dochází i k odstranění výše uložených melanocytů, tedy buněk produkujících melanin. AHA peelingy přinášejí hned několik benefitů, mezi které patří i například vyhlazení vrásek a jizviček po akné či uvolnění ucpaných pórů.

K odstranění pigmentových skvrn můžete použít i pleťová séra zaměřená na odstranění tmavých skvrn a sjednocení pleti. Vyzkoušejte LOBEY Lokální sérum na pigmentové skvrny. Sérum speciálně vytvořené pro cílené ošetření pigmentových skvrn viditelně zmírňuje tmavé skvrny a zabraňuje vzniku nových. Rozjasňuje a sjednocuje odstín pleti.

Lokální sérum na pigmentové skvrny 15 ml (700 Kč)

Do své pravidelné péče o pleť můžete navíc zařadit i séra s vitamínem C, který pomáhá proti abnormální tvorbě pigmentu. Zároveň také pleť rozjasňuje a zesvětluje již existující tmavé skvrny.

Pomocníkem v eliminaci pigmentových skvrn jsou také séra s retinoidy (retinol, retinal, kys. retinová). Jedná se o skupinu látek odvozených od vitamínu A. Retinoidy napomáhají urychlení obnovy kůže, a tedy odstraněný i odlučování buněk s nahromaděným nežádoucím pigmentem.

Pozor! Pokud se rozhodnete pro všechny tyto přípravky, vždy si nastudujte, jak správně tyto produkty používat a kombinovat, aby nedošlo k podráždění pleti. Například po aplikaci AHA peelingu je druhý den nutné vynechat přípravky s retinoidy a séra s vitaminem C. Naopak rozhodně nezapomeňte použít SPF ochranu, neboť AHA kyseliny zvyšují citlivost na slunce. Při vynechání SPF by se pak mohly hyperpigmentace ještě zhoršit.

AHA Peeling s postupným uvolňováním 50 ml (599 Kč)

AHA Peeling LOBEY je jedinečný vázáním AHA kyselin v hydrogelu do tzv. lamel (vrstev). Díky této revoluční technologii jsou kyseliny do pleti uvolňovány po vrstvách postupně. Na pleť tak působí nižší koncentrace kyselin a je možné je bezpečně ponechat působit na pleti po delší dobu. Toto má naprosto zásadní vliv na prevenci vzniku podráždění a případných vážnějších zánětů kůže spojených s konvenčními AHA kyselinami. Zároveň přináší funkčnost daleko vyšších koncentrací AHA kyselin, neboť bylo prokázáno, že pleť dává stejnou odpověď i při nižších koncentracích postupně uvolňovaných kyselin.

Dá se hyperpigmentacím předcházet?

Hyperpigmentaci nelze vždy úplně zabránit, ale jako u všeho platí - je lepší dbát na prevenci než muset řešit následky. Potíže s hyperpigmentacemi prokazatelně zhoršují sluneční paprsky, a proto je v rámci prevence důležité dodržovat následující:

  • používejte denně SPF ochranu s faktorem nejméně 30,
  • opalovací krém reaplikujte každé 2-3 hodiny,
  • pokuste se především v létě omezit pohyb na slunci v době, kdy je sluneční záření nejsilnější (11:00 – 15:00),
  • v létě noste klobouky nebo kšiltovky omezující záření na pleť.

 

Přejít na e-shop

Mohlo by vás zajímat

Co dělat a nedělat v boji proti rozšířeným pórům a černým tečkám atopický ekzém

Zpět do obchodu