Jak fungují retinoidy?

Blog-retinoidy

Retinoidy jsou deriváty vitaminu A a jsou považovány za všestranné pomocníky pro naši pleť. Jak se od sebe jednotlivé retinoidy liší a jak je správně používat? Přečtěte si náš článek.

Účinky retinoidů

V mládí retinoidy oceníme především díky schopnosti snížit nadbytečnou produkci mazu, hloubkově čistit póry a odstranění odumřelých kožních buněk. Díky tomu jsou tak velmi účinné při léčbě akné a eliminaci vzniku jizev po akné. Navíc působí i jako prevence proti ucpání pórů.

Retinoidy stimulují produkci kolagenu a elastinu v pokožce. Díky tomu dochází k vyhlazení vrásek, zpevnění pleti a udržení mladistvého vzhledu. Při dlouhodobém a pravidelném používání navíc napomáhají i odstranění pigmentových skvrn na obličeji, snížení viditelnosti jizev a sjednocení pleti. Působí také na zlepšení cirkulace krve v kůži, čímž dochází k lepšímu vyživení a okysličení pleti.

Pozitivní vliv mají retinoidy i na pleť s aktinickou keratózou a rosaceou neboli růžovkou.

Druhy retinoidů

Kyselina retinová se přirozeně vyskytuje i v naší pleti a je nejsilnější ze skupiny retinoidů. Je to čistá aktivní látka bez nutnosti přeměn v buňkách. K dostání je v podobě Isotretinoinu a Tretinoinu pouze na lékařský předpis z důvodu nejvyššího rizika podráždění pleti.

Retinal (retinaldehyd) je nejsilnější formou retinoidu, kterou lze zakoupit bez lékařského předpisu. Díky tomu, že je retinal pouze jeden stupeň od přeměny na aktivní kyselinu retinovou, je jeho účinek až 11x rychlejší než u klasického retinolu.

Retinol se v naší pokožce musí přeměnit na retinal a následně na kyselinu retinovou. Díky jeho postupným přeměnám je u něj menší riziko podráždění pleti.

Estery retinolu (retinyl acetát, retinyl palmitát, retinyl propionát) jsou nejslabší formou retinoidů. Jejich přeměna na aktivní formu je nejdelší, a proto je tak i nástup jejich účinku nejpomalejší. Riziko podráždění pleti je zde však nejmenší.

Pro koho jsou retinoidy vhodné?

Retinoidy jsou vhodné pro všechny typy pleti – mastnou, suchou i normální. Retinoidy lze používat i pokud máte citlivou pleť, je ale nutné zvolit produkty s nižší koncentrací retinoidů s menším rizikem podráždění pleti. Věk od kdy začít používat retinoidy je velmi individuální. Retinoidy jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. Vždy záleží na tom, jaký problém pleti chcete řešit. V mládí retinoidy oceníte díky jejich účinkům na akné, později především díky jejich účinkům na vrásky, pevnost pleti nebo na pigmentové skvrny na obličeji. Produkty s retinoidy nepoužívejte, pokud jste těhotná nebo kojíte.

Jak retinoidy používat?

Retinoidy používejte výhradně ve večerní rutině. Retinoidy zvyšují citlivost pokožky na sluneční záření a pokud by byly použity v rámci ranní rutiny, mohlo by dojít k podráždění pleti. Díky zvýšené citlivosti na sluneční záření je následně nezbytné zařadit i do ranní skincare rutiny SPF ochranu.

V případě používání sér s retinoidy aplikujte na vyčištěnou pleť množství 3 až 5 kapek. Sérum jemně vmasírujte a nechte pár minut vstřebat.

Pokud jste dosud neměli s používáním retinalu žádnou zkušenost, začněte s retinalem v nižší koncentraci.  Začněte s použitím jednou týdně, poté každý druhý večer a po měsíci přejděte ke každodennímu použití. Pleť tak bude mít čas si na účinek retinolu zvyknout, a vy se vyhnete nepříjemným projevům podráždění kůže.

Vaší pleti může trvat až několik týdnů, než si zvykne na používání retinalu. Během této doby je nízká míra podráždění pleti po počátečních aplikacích retinalu normální, nicméně by se mělo jednat opravdu pouze o jemné podráždění. Malé červené flíčky a drobné olupování pleti je tedy v pořádku.

Vyzkoušejte naše novinky mezi pleťovými séry – Retinal 6 a Retinal 12 Intense

Tyto séra byly speciálně navrženy tak, aby výrazně redukovaly známky stárnutí pleti, zpevnily a vyhladily pleť. Séra urychlují obnovu pleti, její regeneraci a sjednocují její tón. Pokud s retinoidy teprve začínáte, bude pro vás ideální volbou Retinal sérum 6 v koncentraci 0,06 % retinalu. Pokud jste již retinoidy ve své péči o pleť používali, zvolte Retinal sérum 12 - Intense v koncentraci 0,12 % retinalu.

Retinal sérum 6, 30 ml (1700 Kč)

 

Retinal sérum 12 - Intense 30 ml (2300 Kč)

 

 

Přejít na e-shop

Mohlo by vás zajímat

 Jak na ranní a večení skincare rutinu Kolagen a krémy proti vráskám

 

Zpět do obchodu