10 hříchů, které nejen mastným vlasům škodí

banner_hrichy_mastnevlasy

Někteří lidé mají k více se mastícím vlasům genetické predispozice, jiní si ale nadměrné maštění vlasů zbytečně způsobují každodenními zlozvyky. O co se konkrétně jedná? Přečtěte si 10 nejčastějších hříchů, kterých se na svých vlasech dopouštíme.

1. Pozor na časté doteky

Pokuste se omezit dotýkání se vlasů a vlasové pokožky. Časté doteky stimulují mazové žlázy k vyšší produktivitě, a navíc si na vlasy přenášíte i mastnotu z rukou. Podobně nevhodné je i také příliš časté kartáčování vlasů.

2. Na volbě hřebenu záleží

Nejenom, že časté kartáčování vlasům neprospívá, ale obzvláště pak česání nevhodným hřebenem. Vyhýbejte se plastovým, a především kovovým hřebenům, ty jsou příliš agresivní, vlasovou pokožku dráždí a vlasy poškozují. Zvolte hřeben nejlépe z přírodních materiálů. Pro česání mokrých vlasů vybírejte hřebeny s co největším rozestupem zubů a až suché vlasy pročešte kartáčem. Dřevěné hřebeny s velkým rozestupem zubů je vhodný i pro kudrnaté vlasy na běžné česání.

3. Stylingové přípravky raději vynechte

V případě mastících se vlasů je vhodné vynechat stylingové přípravky (gely, tužidla, laky na vlasy), které vlasy zbytečně zatěžují a vlasy se více mastí. Volte raději takové účesy, u kterých se bez těchto pomocníků obejdete.

4. Dejte si pozor na nevhodné účesy

Pokuste se omezit nošení vlasů stažených gumičkou do culíku. Silné utažení vlasů dráždí kůži na hlavě, což má za následek větší maštění vlasů. Příliš časté stažení vlasů má navíc vliv na celkové zdraví vlasů, na jejich vypadávání, a dokonce zapříčiňuje i bolesti hlavy.

Mastné vlasy - čemu se vyvarovat

5. Šampon z vlasů vždy důkladně vymyjte

Dejte si pozor, abyste při mytí vlasů šampon vždy důkladně vymyli. Nevymyté zbytky šamponu by vlasy zamastily, a navíc by mohly způsobit vznik lupů nebo jiných potíží spojených s pokožkou hlavy. Šampon po každém použití důkladně oplachujte vlažnou až teplou vodou.

6. Pokuste se vlasy neumývat každý den

Příliš častým mytím dochází k nadměrnému vysušování pokožky, na které mazové žlázy reagují větší produkcí mazu. A tak i když je toto pravidlo velmi těžké dodržet, pokuste se vlasy neumývat každý den. Pro začátek zkuste mýt vlasy alespoň ob den, a následně interval prodlužujte.

7. Mokré vlasy do ručníku nebalte

Velkou chybou, kterou po umytí vlasů můžete udělat, je zabalit si je do ručníku. Tím vlasům a vlasové pokožce škodíte hned ze 2 důvodů. První problém je, že ručník na hlavě může za vlasy tahat a zbytečně je zatěžovat. Pod ručníkem navíc nemůže pokožka hlavy volně dýchat a hrozí tak zapaření. Po umytí vlasy pouze lehce v ručníku promáčkněte.

8. Nechoďte spát s mokrými vlasy

Spánek s mokrými vlasy je jednou z nejhorších věcí, kterou svým vlasům můžete udělat. Vlasy se mohou během spánku poničit, pokožka hlavy zapařit, a navíc ranní rozčesávání bude mnohem složitější. Vlasy proto vždy po umytí vysušte.

9. Nefénujte vlasy horkým vzduchem

Horký vzduch, tak jako i horká voda, vlasům neprospívá. Vlasy je po umytí dobré vyfoukat, aby se pod mokrými vlasy pokožka hlavy nezapařila a nebyly vlasy hned mastné. Důležité ale je zvolit správnou teplotu vzduchu. I když vám sice horký vzduch vlasy rychle vysuší a ušetří vám tak spoustu času, vlasům a vlasové pokožce neprospěje, naopak uškodí. Zvolte proto co nejnižší teplotu. Pozor si dejte i na to, jakým směrem dáváte hubici fénu. Ta by měla směřovat dolů po směru růstu vlasových šupinek.

10. I povlak na polštář má na vaše vlasy vliv

Jaký povlak na polštář zvolíte je důležitější, než by se mohlo zdát. Nejlepší volbou pro je hedvábný povlak. Hladký povrch hedvábného povlečení na polštář prospívá vlasům i pleti. Tento povlak neabsorbuje přirozenou vlhkost pokožky, a tak pomáhá udržovat hydrataci vlasů i pleti. Přirozená vlhkost pokožky je velice důležitá, protože příliš suchá pokožka hlavy vede k rychle se mastícím vlasům. Hladký povrch hedvábí navíc chrání vlasy proti lámání, třepení a vypadávání a nebudou vám tolik elektrizovat. Pozor si dejte také na to, jak často povlak na polštář měníte. Povlak byste měli měnit nejlépe každý týden.

 

 

Objevit přírodní šampony 

Mohlo by vás zajímat

správné mytí vlasů mastné vlasy

 

Zpět do obchodu