Porozumějte lépe svému menstruačnímu cyklu

Banner-LP-menstruace

Menstruační cyklus tvoří nedílnou součást života celé poloviny populace. Rozumíte mu ale? Ženské tělo funguje v cyklech o čtyřech fázích. 

Každá z fází je komplexní období, ve kterém se v těle děje mnoho různých procesů a které ovlivňují nejen naši náladu, ale i pleť a vlasy. Pokud vás zajímají do hloubky, přečtěte si článek, který jsme o menstruačním cyklu napsali.

Shrneme vám ho ale i ve zkratce:

  1. Menstruace (přibližně 1.-7. den) – pokud nedojde k oplodnění vajíčka, v důsledku poklesu hormonů žena krvácí, proto tuto fází vnímáme nejvýrazněji. Z těla odchází děložní výstelka a krev, žena je v útlumu a potřebuje odpočívat. Je dobré míň sportovat a dopřát si dostatek spánku.  
  2. Folikulární fáze (přibližně 7.-14. den) – ve vaječníku dozrává folikul obsahující vajíčko, zároveň roste nová děložní sliznice. Díky vyšší hladině estrogenů je žena plná energie, podává velké výkony a cítí se skvěle
  3. Ovulace (kolem 14. dne) – vajíčko se uvolní z folikulu, putuje do vejcovodu a čeká na oplodnění. Ovulace je vyvrcholením předcházející fáze – žena je ráda mezi lidmi, cítí se přitažlivější a má větší chuť na sex.  
  4. Luteální fáze (přibližně 15.-28. den) – v nejdelší fázi cyklu produkuje tělo progesteron, který udržuje a vyživuje děložní sliznici. Ta se chystá na uhnízdění potenciálního oplodněného vajíčka. Úbytek estrogenů způsobí, že ženě klesá hladina energie. Koncem této fáze se může objevit premenstruační syndrom doprovázený nepříjemnými projevy – podrážděním, změnou nálad, únavou i chutí na sladké.   

Na našem blogu najdete také článek o projevech menstruačního cyklu na vlasech a pleti.

Během menstruace je třeba dbát na zvýšenou hygienu intimní oblasti  

Běžně je jedna sprcha denně dostačující. V období menstruace je však žena náchylnější k infekcím a vzniku zánětů, je proto o to důležitější umývat se častěji a důkladně – jak na to vám poradí náš článek o chybách v intimní hygieně.

Skvělým pomocníkem Vám bude jeden z našich nejoblíbenějších produktů:  

Jemná intimní pěna BIO (349 Kč)

Dubová kůra, kterou pěna obsahuje, působí protizánětlivě – používá se zejména po porodu na ošetření malých zranění, ale právě během menstruace je ideální prevencí vzniku infekcí nebo zánětů. Extrakt z měsíčku a aloe vera intimní oblast zklidňují a vyživují, aniž by narušily přirozené pH a vůni.  

Pro komplexní péči během menstruace jsme pro vás navíc vytvořili speciální balíček:

Akční balíček - Správná hygiena během menstruace (899 Kč)

Váš cyklus je jen váš 

Ať už se během menstruace a celého cyklu cítíte jakkoliv, je to v pořádku. Někdo o svém cyklu ani neví, někdo ho naopak vnímá velmi intenzivně. Některý cyklus trvá 23 dní, jiný 35, některá žena během něj sportuje a jiná raději jen odpočívá u filmu. A tak je to v pořádku. Podívejte se na video, které jsme vytvořili, abychom ukázali, že nejsme roboti – jsme ženy:  

 

A jak prožíváte menstruační cyklus vy? Podělte se s námi na našich sociálních sítích!  

Zpět do obchodu