Stárnutí pleti

banner_starnutipleti

Přirozený proces stárnutí pleti obvykle začíná okolo 25. roku života. V tu chvílí se již mohou začít projevovat první známky stárnutí. Jak se naše pokožka s časem mění a jakých základních kroků se držet, abyste stárnutí zbytečně neurychlovali?

Jak naše pleť stárne?

Naše kůže se skládá ze 3 vrstev – pokožky, škáry a podkoží. Každá vrstva plní svou určitou funkci a v každé se i jinak projevují následky přibývajících roků.

Pokožka – Skládá se z několika dalších vrstev, které postupně rohovatí a odumírají. Její hlavní funkcí je ochrana pleti a její hydratace. S přibývajícími roky pokožka ztrácí přirozený jas, mění se textura, funkce zadržování vody se zhoršuje a pleť je tak náchylnější k dehydrataci. S rostoucím věkem se pokožka stává citlivější na UV záření.

Škára – Škára obsahuje kolagen a elastin, díky kterým je pleť napnutá a bez vrásek. Zhruba od 25. roku se obsah kolagenu a elastinu snižuje, a to obvykle tempem 1 % ročně. Úbytek může být ještě rychlejší vlivem prostředí, ve kterém žijeme, a také i samotnou péčí, kterou pleti věnujeme.  

Podkoží – Podkoží je tvořeno tukovými buňkami, jejichž funkcí je izolace a ochrana proti nepříznivým teplotám i mechanickému poranění. S přibývajícím věkem se pak mění nejenom jejich počet, ale zároveň i rozmístění.

Stárnutí pleti lobey

Základní kroky v boji proti stárnutí pleti

1) SPF ochrana jako nezbytná součást každého dne

Pokud si chcete dlouhodobě zachovat zdraví a mladý vzhled pleti, bez SPF ochrany se neobejdete. Použitím SPF ochrany snížíte riziko tvorby pigmentových skvrn, ale zároveň zamezíte urychlení stárnutí pokožky vlivem UV záření. UV záření patří mezi jeden z faktorů, který může výrazně zrychlit ztrátu kolagenu nad 1 % ročně a rychleji tak ničit kolagenové zásoby v pokožce. A co více, pomáhá i se snížením rizika tvorby rakoviny kůže, která rok od roku postihuje stále více lidí.

Používejte SPF ochranu každé ráno, a to bez ohledu na to, jestli je venku slunečno či zataženo – UV záření prochází i mraky. SPF ochranu poté aplikujte znovu každé 2-3 hodiny. SPF ochranu aplikujte rovnoměrně a v dostatečném množství na celou pleť a nezapomínejte také i na krk a dekolt.

2) Bez kvalitního krému se neobejdete

Jednou ze základní věcí, kterou naše pleť v každém věku vyžaduje, je hydratace. S přibývajícím věkem je pak hydratace pomocí sér a krému naprosto nezbytná. Od 25. roku se v kůži snižuje nejen obsah kolagenu a elastinu, ale zároveň dochází i k úbytku přirozeně se vyskytující kyseliny hyaluronové. Kožní buňky proto méně účinně vážou vodu a pleť se vysušuje. Při výběru produktů se tedy zaměřte na hydratační účinky a na obsah látek, které podporují syntézu kolagenu.

Anti-age night lifting serum (799 Kč)

Vyzkoušejte naše Noční vyhlazující sérum, které podporuje obnovu buněk a syntézu kolagenu. Obsahuje přírodní antioxidanty s protizánětlivými účinky. Jeho unikátní, čistě přírodní složení, zajistí dokonalé vyhlazení a hydrataci vaší pokožky. Po použití je pleť sametově jemná a vyhlazená.

3) Důkladné odlíčení a vyčištění pleti

Aby vaše pleť mohla během noci nerušeně regenerovat a vstřebávat pečující přípravky, je nezbytné ji každý večer důkladně odlíčit. Zvolte nejlépe metodu double-cleansing neboli dvoufázové odlíčení. V prvním kroku pleť odličte pomocí Odličovacího mléka a následně pro dokonalé vyčištění použijte Obličejovou mycí pěnu. Následně můžete pleť pomocí Obličejové mlhy tonizovat a připravit ji tak na aplikaci dalších produktů.

Při odličování nezapomeňte být obzvláště šetrní při odličování očního okolí, jehož kůže je jednou z nejjemnějších a je tedy i jedním z prvních míst, kde vrásky vznikají. Oči při odličování nikdy nedrhněte ani netahejte kůži do stran.

4) Oční okolí si zaslouží důkladnou péči

Jak jsme si již výše řekli, kůže očního okolí je jednou z nejtenčích a nejcitlivějších na našem těle a je i neustále namáhaná, a proto vyžaduje naši pravidelnou a důkladnou péči. Pro kůži očního okolí zvolte krémy či séra na tuto oblast určené. Séra oproti krémům obsahují mnohem vyšší koncentrace aktivních látek, a proto i účinek je mnohem vyšší.

Sérum na oční okolí 30 ml (859 Kč)

Vyzkoušejte LOBEY Sérum na oční okolí, které pomáhá v boji s 3 nejčastějšími problémy v očním okolí – vypíná a vyhlazuje vrásky, bojuje proti barevným změnám a redukuje napuchlost očí. Vyzkoušet jej můžete i díky vzorkům, které jsou k dostání na našem e-shopu.

5) Zdravý životní styl jako univerzální pomocník

Nejen kosmetické produkty, které používáme, ale také i životní styl, jaký vedeme, má velký vliv na stárnutí naší pleti. Především dlouhodobý stres a únava mají negativní efekt na dlouhodobé schopnosti pleti se regenerovat. Stres, stejně tak jako i UV záření, kouření a cukr, patří mezi hlavní faktory, které mohou výrazně zrychlit ztrátu kolagenu nad 1 % ročně a urychlit tak vznik vrásek. Pozor si dejte také na dehydrataci a myslete na to, že doporučené množství tekutin je zhruba 30 ml na kilogram hmotnosti.

 

Stejně tak, jako stárne naše kůže, stárnou i vlasy. Přečtěte si i náš článek Jak oddálit projevy stárnutí vlasů a zjistěte, jak o své vlasy správně pečovat, aby si zachovaly co nejdéle mladý a zdravý vzhled.

 

Přejít na e-shop

Mohlo by vás zajímat

Stárnutí vlasů Vrásky

Zpět do obchodu