Pokud váš sprchový gel obsahuje tyto látky, měla byste ho hodit do koše. Proč?
Parabeny, silikony nebo syntetická barviva? Tyto látky nejsou zakázané. Ale taky můžou mít nežádoucí účinky. Netvrdíme, že způsobují rakovinu. I taková vysušená kůže, podráždění nebo alergická reakce ale umí pěkně znepříjemnit život. Ekzematici a lidé s citlivou pokožkou by mohli vyprávět. Takže proč si zbytečně dávat na tělo něco, co nemusíte? Podívejte se na to, jestli mají látky jen blbou pověst a strašáci to ve skutečnosti nejsou, nebo jestli opravdu mohou způsobovat problémy, které vás trápí.
1) Sulfáty Laurysulfát sodný a Laurylethersulfát sodný
Tyto mycí tenzidy se používají pro lepší pěnivost a mycí účinek. Fungují tak, že obalí nečistoty na povrchu pokožky a vy je potom společně spláchnete vodou. Problém je ale v tom, že tenzidy nedokážou odlišit nečistoty od přirozeného mikrobiomu (přečtěte si více o tom, proč je zdravý mikrobiom na pokožce důležitý). Narušují tedy ochrannou bariéru pokožky, ta je potom podrážděná a vysušená. Pro snížení dráždivosti se někdy do složení přidávají amfoterní tenzidy – betainy.
Jak je poznat ve složení?
- Hledejte tyto názvy nebo zkratky: Sodium Lauryl Sulfate (SLS) nebo Sodium Laureth Sulfate (SLES)
2) Parabeny a další syntetické konzervanty
Parabeny, o kterých často slýcháte, se používají v kosmetice jako konzervanty (brání množení bakterií). Mohou způsobovat alergické reakce, dermatitidu (povrchový zánět kůže) a existují obavy z jejich vlivu na hormonální systém.
Jak je poznat ve složení?
- Najdete je na konci celého seznamu složení (INCI).
- Končí koncovkou –paraben: methylparaben, propylparaben, butylparaben a další.
- Sprchové gely bez parabenu často najdete označené jako „paraben free“.
Ještě používanějším syntetickým konzervantem ve sprchových gelech je Methylisothiazolinone. Působí jako velmi silný alergen. V kosmetice, která se smývá, je povolená koncentrace 0,0015 %, v neoplachové kosmetice žádná.
3) Syntetická barviva
Často jsou vyráběná z ropných produktů, můžou dráždit pokožku a jsou spojována s karcinogenitou.
Jak je poznat ve složení?
- Syntetická barviva jsou často označována jako CI (Color Index) + číslo. Mezi nejběžnější patří:
CI 42090 (Blue 1) – modrá barva, často v produktech s „oceánovou“ vůní
CI 19140 (Yellow 5, Tartrazin) – žlutá barva, někdy způsobuje alergie
CI 14720 (Red 4) – červené tóny, často v ovocných vůních
CI 17200 (Red 33) – červená až růžová barva
CI 16255 (Acid Red 18) – červený odstín
CI 28440 (Acid Yellow 3) – žlutá barva
4) Silné vonné látky
Můžou způsobovat podráždění a alergickou reakci na pokožce, ale taky problémy s dýcháním. Zvlášť v uzavřené koupelně, kterou si vyhřejete. Problémem bývají syntetické parfemace, ale také esenciální oleje.
Syntetické parfemace často obsahují ftaláty, které mohou být dráždivé a jsou spojovány s hormonálními poruchami. Některé ftaláty jsou podle nařízení EU pro použití v kosmetice úplně zakázané, povoleno je například použití DEP, který podle stávajících vědeckých studií nepředstavuje výrazné riziko pro lidské zdraví.
Jak je poznat ve složení?
- Bývají skryté pod označením „parfum“ nebo „fragrance“
5) Ropné složky
Můžou ucpávat póry a způsobovat kožní problémy. Z ropy se mohou vyrábět taky parabeny a SLS nebo SLES, o kterých byla řeč už výše. Dále jsou to:
- Minerální oleje (ve složení je najdete jako Paraffinum Liquidum či Mineral Oil) – používají se jako zvlhčovač nebo změkčovač pokožky. Pomáhají vytvářet hladký pocit na pokožce, ale někdy se kritizují za to, že může pokožku „dusit“ a bránit její přirozené funkci.
- PEG (polyethylenglykol) – je derivátem ropy a funguje jako emulgátor nebo zahušťovadlo. Pomáhá vázat vodu a olejové složky.
- Isopropyl Alcohol a jiné deriváty – používají se jako rozpouštědla nebo dezinfekční složky.
6) Sodium benzoát a potassium benzoát
Tyto konzervační látky mohou být dráždivé pro citlivou pokožku a způsobovat alergické reakce.
7) Benzylalkohol
V Evropské unii je benzylalkohol povolen jako konzervační látka v koncentraci do 1 %. Tato koncentrace byla stanovena na základě testů, které prokázaly, že je v této míře bezpečný. U citlivých jedinců ale může benzylalkohol způsobit podráždění pokožky nebo alergickou reakci, zejména při vyšších koncentracích. To je důvod, proč by lidé s citlivou pokožkou měli být opatrní.
Jak tedy rychle poznat kvalitní sprchový gel?
Nebuďte lhostejná k tomu, čím se každý den myjete. Je to stejné jako s jídlem nebo životním stylem. Občas zhřešit je v pořádku, ale pro každodenní hygienu si vybírejte pečlivě.
Čtěte složení a využívejte u toho náš tahák. Některé věci navíc dokážete poznat už jen pouhým okem nebo čichem. Kvalitní sprchový gel má příjemnou hebkou a krémovou texturu. Nekvalitní gely po sobě zanechávají lepkavý nebo mastný pocit. Co se týká vůně, kvalitní sprchové gely mají jemnou příjemnou svěží vůni, která nevadí lidem s citlivým čichem a není ani nepřirozená a nepříjemná.
Tip na jeden takový sprcháč? Přímo tady. Neobsahuje ani jednu z výše uvedených látek. Je přírodní, pečuje o kožní mikrobiom a hydratuje. Už cítíte jeho jemnou pomerančovou vůni s troškou květové vody Neroli?