Den matek: Kolik času zabere péče o dítě?

Kojení zabere 426 hodin ročně

Kojení zabere 426 hodin ročně

 

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik času vlastně zabere péče o děti?

Často se jedná o neviditelnou, nikdy nekončící práci, která je ale nenahraditelná a zabírá neuvěřitelnou spoustu času.

V LOBEY jsme se proto rozhodli věnovat nejen Den matek, ale celý květen, matkám. Chceme ukázat, kolik času o dítě pečujete a jak málo z něj často věnujete samy sobě.  

 

Kolik hodin denně věnujete péči o své dítě?

Přemýšlela jste někdy nad tím, kolik času vám denně zabere třeba kojení nebo čtení pohádek? A co teprve ročně?

Zkuste to zjistit pomocí naší kalkulačky!

Nedokážeme obsáhnout všechny činnosti, které jako matka denně vykonáváte, snažili jsme se ale shrnout ty nejpravidelnější z nich. 

 

Sdílejte své výsledky z kalkulačky na Instagramu ve stories a označte náš účet @lobeylabs.

16. května vybereme 3 z vás, které obdrží poukázku na 1 500 Kč na nákup na lobey.cz, ať si můžete svou chvilku pro sebe dopřávat v rámci denní kosmetické rutiny.

 

Proč přepočítávat péči o děti?

Kolik času vlastně zabere péče o děti? Matky, tatínci i jejich přátelé a příbuzní se shodnou na tom, že hodně. 

Ale co to vlastně znamená? Kolik je hodně času?
 
Zkusili jsme přepočítat, co konkrétně v číslech znamená, že "péče o dítě zabere hodně času".
 
Přijde vám nepředstavitelně dlouhé strávit 426 hodin na cestě autem kolem světa? A přitom se jedná také o průměrný čas, který ženě za rok zabere kojení. 
 
Nebo co takhle strávit 169 hodin v raketě Apollo 11, která letěla na měsíc? Maminky tyto hodiny využijí místo cesty do vesmíru ke čtení pohádek dětem před spaním.
 
 
Děti jsou pro většinu z nás ta nejlepší investice, a to nejen co se času týče.
 
Péče o děti zabere opravdu spoustu času, tak maminky - buďte k sobě laskavější a dopřejte si čas pro sebe bez výčitek. A tatínci, přátelé i rodino - buďte laskavější k maminkám ve svém okolí a věnujte jim hodinu svého času, kdy se postaráte o děti.
 
Samozřejmě v dnešní době začíná být péče o dítě mnohem víc vyrovnaná a tatínky rozhodně neopomíjíme. Ale v květnu, kdy je Den matek, chceme vzdát hold maminkám. 

Nechte si letos darovat čas

Ruku na srdce – kdy jste si naposledy našla chvilku klidu pro své potřeby? Chápeme, že ne vždy to situace dovolí, vaše úsilí je ale neuvěřitelné a vy si zasloužíte odpočinek.

Požádejte své blízké, ať vám darují čas, který budete mít jen sama pro sebe. 

Zde vám mohou vytvořit poukaz na míru.

Co znamená chvilka pro sebe” pro jiné matky? 

Vendula Scheibová 

Vendula_scheiblova

„Pro mě je to pohyb, takže se buď zavřu na chvíli do místnosti a cvičím jógu (vedu i cvičení pro maminky s dětmi, které učím si ten čas pro sebe zkrátka najít), na 15 nebo 20 minut se jdu projít do lesa, nebo si jenom dám kávu a jsem sama se sebou.

Neměla jsem zajištěné hlídání, takže jsem se často přizpůsobovala partnerovi a jeho času a práci, ale teď je dítě větší a vše si lépe plánuju.

Každé ráno a každý večer chvilku věnuju sobě, třeba když se dítě dívá na Večerníček. Neosvědčilo se mi, že jedu celý měsíc na zátah a pak jednou na půl dne vypnu, to je málo. Chce to pravidelný odpočinek na denní bázi.” 

Eva Jahnová Dvořáková 

Eva_Dvorakova

Chvilka pro mě je vyhradit si čas na cvičení, třeba dělám jógu pro zdravá záda. Mám ji pravidelně a muž i rodina s tím počítají.

Je to prostě moje hodina pro sebe, která je pevně daná.” 

Jana Koblížková 

Jana Koblížková

Znamená to pro mě čas bez dítěte, čas, kdy nemusím řešit jeho potřeby, nákupy a uklízení, ale řeším jenom sebe a svoje potřeby, na které jindy čas nemám.

Ráda si v ty chvíle zajdu na kafe s kamarádkami, nebo si alespoň dám kafe doma a udělám si manikúru.

Pravidelně si ten čas nezařizuju, nemáme hlídání, takže to je nárazově, jak to vyjde, partner vezme dítě ven a je to.” 

Simona Čapková 

Simona_capkova

Je to pro mě aspoň na chvíli zavřít oči, vypnout a nevnímat okolí, nic neposlouchat a neřešit.

Když se už náhodou poštěstí a mám čas pro sebe, tak medituju nebo cvičím jógu. Je to převážně nárazově, protože je náročnější přesvědčit okolí, aby hlídali děti. Většinou pro zajištění hlídání musím mít vážný důvod – a to můj odpočinek pro okolí není.” 

Denisa Krejčí 

Denisa_krejci

Ráda pečuju sama o sebe, takže je to skincare, dávám si masky a rozmazluju se. Vytrhám si obočí a tak.

Hledám i inspirace na internetu ohledně zahrady a interiéru domu nebo tipy na výchovu dětí, sem tam si prolistuju časopis. Miluju se hrabat v hlíně, takže je pro mě relax i práce na zahradě a o kytky.

Ten čas je variabilní, třeba když dítě odpoledne spí nebo mám zařízené hlídání, případně večer poté, co ho uložím do postele.” 

 

Zeptali jsme se lidí, kolik času zabere péče o dítě 

Zeptali jsme se lidí na pár otázek. Jejich úkolem bylo, aby odhadli, kolik hodin ročně zaberou činnosti spojené s péčí o dítě.
 
Co myslíte, trefili se do správných odpovědí?
To zjistíte ve videu.
 


Podívejte se na nejzajímavější přirovnání  

Rozhodli jsme se vzít nejběžnější činnosti, udělat průzkum mezi matkami, zprůměrovat výsledky a za použití trefných přirovnání ukázat, kolik času matky péči věnují péči o děti.

Bohužel jsme nedokázaly přepočítat vše, co zahrnuje péče o dítě. A stejně tak je třeba brát v potaz, že data jsou zprůměrovaná, protože každé dítě má jiné potřeby. 

IG_2 IG_3 IG_1 (1) IG_4 

Zpět do obchodu