I muži mají své vrásky. Pravdy o stárnutí pleti u mužů a jak mu předcházet
Pro ženy jsou sexy, pro společnost symbolem moudrosti a vyzrálosti, pro muže samotné strašákem. Naštěstí ale vráskám můžete díky moderní kosmetice odolávat déle a déle. Nepotřebujete k ani tomu drahá séra vaší ženy. Naučíme vás rychlou rutinu se třemi základními produkty, která vám pomůže stárnutí přibrzdit. A vysvětlíme jednu z největších „nespravedlností“ světa – proč se vám přirozeně začínají vrásky tvořit později než ženám.
Proč se tvoří vrásky
Pleť ztrácí pružnost, zpomaluje se obnova buněk a snižuje tvorba kolagenu a elastinu – dvou klíčových bílkovin, které zajišťují pevnost a pružnost pokožky a které dosud rýhy vyrovnávaly. Kolagen funguje jako výztužná kostra pleti – drží její strukturu pohromadě a dává jí „plnost“. Elastin pak umožňuje pleti vracet se do původního stavu po každém pohybu obličeje. S přibývajícím věkem taky přibývá volných radikálů, které poškozují například buňky tvořící kolagen a elastin.
Prvně vykouknou dynamické vrásky kolem úst, očí nebo na čele – většinou jsou zřetelnou u lidí s výraznou mimikou. Potom se začnou objevovat statické vrásky, za které může omezení produkce kolagenu a ztráta pružnosti.
U mužů začíná ztráta kolagenu později. Zatímco ženám se první jemné linky můžou rýsovat už okolo 25. roku života, u mužů je to výrazně později – až kolem pětatřicítky nebo čtyřicítky. Proč?
- Mužská pokožka je totiž tužší, drsnější a asi o 20 až 25 % tlustější než ženská, proto se u mužů neobjevují jemné linky a drobné vrásky.
- Mužům ubývá elastin a kolagen rovnoměrně celý život, zatímco u žen dojde ke skokovému úbytku kvůli hormonálním změnám.
- Muži mají díky testosteronu přirozeně mastnější pleť, která není tak náchylná na vysušování a vznik rýh.
Muži tedy většinou přeskočí fázi drobných vrásek a rovnou se u nich objeví hlubší a výraznější rýhy. S jejich úplným vyhlazením vám už většinou nic nepomůže, proto je extra důležitá prevence. A to ne drahými séry vaší partnerky (už jsme si vysvětlili, že každá pleť je jiná), ale kosmetikou určenou přímo pro mužskou. V boji proti vráskám stačí totiž tři snadné kroky.
Jak předcházet vráskám?
1. Každé ráno a večer si pleť vyčistěte – Dvě pumpičky čisticí pěny a jedna minuta času. Tak z obličeje důkladně umyjete nečistoty, maz, pot a prach, které na něm ulpívají. Pokud nečistoty na pleti zůstanou, ucpou póry, zpomalí se obnova buněk a vznikají volné radikály, které narušují strukturu zdravých buněk a urychlují stárnutí. Důkladné vyčištění navíc připraví pleť na vstřebání účinných látek ze séra a krému. Bez vyčištění nemá smysl řešit anti-age péči – protože neúčinkuje tak, jak by mohla.
2. Podpořte tvorbu kolagenu – 2 až 4 kapky anti-age séra jsou úplnou „živou vodou“ pro vaše kožní buňky. Sérum podporuje přirozenou tvorbu kolagenu a obnovu kožních buněk. Rozetřete ho každý večer na vyčištěnou pleť a uvidíte, jak se začne vypínat, bude posílená, pružná a vrásky se budou vyhlazovat. Sérum obsahuje dokonce látku, která funguje jako přírodní botox.
3. Hydratujte pleť a nastartujte regeneraci – Každé ráno a večer natřete vyčištěnou pleť krémem. Večer použijte krém po anti-age séru. I když je krém lehký a rychle se vstřebává, má v sobě velkou sílu. Díky obsaženému bakteriálnímu fermentu pomáhá udržovat vodu v pleti. Hydratace je totiž nejlepší prevence proti vráskám a povadlé unavené pleti. Správně hydratovaná pleť působí svěže, odpočatě a mladistvě. Krém taky obnovuje energii v kožních buňkách – pomáhá jim regenerovat a zlepšuje pružnost.
Co urychluje tvorbu vrásek
Kosmetika vám se zpomalením tvorby vrásek hodně pomůže. Kromě toho je ale potřeba dávat si pozor na další věci, které stárnutí způsobují. Patří mezi ně:
- Kouření (poškozuje pokožku, nelichotivě ji mění a způsobuje vrásnění)
- Časté vystavení slunečnímu záření (pobyt na slunci výrazně snižuje množství kolagenu a elastinu, proto pleť každý den pečlivě chraňte SPF krémem)
- Mimika v obličeji (například vrásky mezi obočím z mračení se nebo v koutcích očí z mrkání)
- Stres (stres zvyšuje hladinu cukru v krvi a poškozuje kolagen)
- Nadměrná konzumace cukru
- Znečištěné prostředí (volné radikály ze vzduchu pleť dlouhodobě poškozují)
- Změna hmotnosti (vrásky se často objeví při hubnutí, respektive ztrátě tuku v obličeji) – někdy pro nás ale, samozřejmě, může být důležitější zhubnout, dostat se na zdravou váhu a cítit se dobře