Desatero zdravého opalování: Chytejte bronz bezpečně a chraňte si kůži
Bezpečné opalování není jen o tom, abychom nebyli za dvě hodiny rudí od hlavy až k patě a v noci neskuhrali na bolavá ramena. Kůže často vystavovaná slunci rychleji stárne – vznikají vrásky, tvoří se pigmentové skvrny a zhoršuje se elasticita. Navíc se rapidně zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže (melanomu). Proto si s sebou na dovolenou sbalte kromě plavek i tyto dobré rady, díky kterým se letos nespálíte.
Desatero zdravého opalování
1. Nechte pokožku na sluníčko zvyknout
2. Používejte kvalitní opalovací krém SPF 30 nebo 50 se širokospektrální ochranou
6. Dávejte pozor na odrazy sluníčka (například od hladiny vody)
8. Natírejte se krémem průběžně během dne znovu (hlavně po koupání, při pocení)
9. Noste oblečení s UV ochranou
10. Nestříkejte si parfémy na kůži
1) Nepřepalte začátek
Pokožku je potřeba „za zimního spánku“ na sluníčko postupně připravovat. Není dobré vyrazit hned první den se opalovat na několik hodin. Ze začátku to nijak nepřehánějte a dobu postupně prodlužujte. Pokožce navíc můžete pomoci přípravky s vitamíny B či betakarotenem. Díky nim dosáhnete nejenom snazšího a rovnoměrnějšího opálení, ale především hrají důležitou roli při ochraně kůže před poškozením nadměrným slunečním zářením. Tyto přípravky začněte užívat nejlépe již měsíc či dva před začátkem léta.
2) Vsaďte na kvalitní UV ochranu
Opalovací krém vybírejte vždy tak, aby:
- byl širokospektrální (chránil proti UVA i UVB záření),
- měl dostatečný SPF faktor, tedy 30 nebo 50 (SPF 30 filtruje cca 97 % UVB záření, SPF 50 filtruje cca 98 % UVB záření),
- byl vodoodpudivý či voděodolný.
Co se týká SPF filtrů, na výběr máte buď minerální nebo chemický. Doporučujeme vybírat SPF s minerálním filtrem. Vytváří totiž na pokožce ochrannou vrstvu, která UV záření odráží a rozptyluje (chemický SPF ho přeměňuje na teplo). Minerální filtry jsou zároveň šetrnější k citlivé pleti i k životnímu prostředí. LOBEY opalovací krémy splňují všechny výše zmíněné klíčové vlastnosti.
3) Chraňte i oči a hlavu
Sluneční záření dává zabrat i našim očím. Pořiďte si proto kvalitní sluneční brýle s UV filtrem 400, případně s polarizačním filtrem. Nošením brýlím nejenom že chráníte oční okolí před UV zářením, ale navíc omezíte tvorbu mimických vrásek vznikajících mhouřením. Nezapomínejte ani na klobouk či kšiltovku, kterými ochráníte pokožku hlavy.
4) Přes oběd si dejte siestu
Mezi 11. a 15. hodinou je sluneční záření nejsilnější, a proto je lepší se pobytu na sluníčku v tomto čase vyhnout. To je i důvodem, proč se v jižních státech, například v Itálii či Řecku, v tomto čase setkáme s tzv. siestou.
5) Pálí to i ve stínu
Velmi častou chybou je, že jakmile je jen trochu pod mrakem, opalovací krém zcela vynecháte. To je ale špatně. Až 90 % slunečních paprsků totiž proniká i lehkými mraky (nebo například látkou slunečníku). Proto se i pod slunečník nebo do zamračeného dne nezapomeňte namazat.
6) Pozor na odrazy sluníčka
Na naši pokožku působí nejenom sluneční paprsky přímého slunce, ale i ty odražené. Například při koupání se odráží od vodní hladiny. Vlhká pokožka navíc zvyšuje průnik slunečního záření do pokožky. V bezpečí nejste ani na souši. Při pobytu na pláži si musíte dát pozor na paprsky odražené od písku. A jako zrcadlo působí i stěny bílých domů.
7) Bez lahve s vodou ani na krok
V letní teplé dny se více potíme a můžeme tak ztratit 0,3-2 litry tekutin za hodinu. A to je potřeba doplnit. Do tašky si vždy přibalte lahev s vodou nebo třeba vodní meloun, který je až z 90 % tvořený vodou. Nezapomínejte ani na hydrataci kosmetikou. Používejte opalovací krémy, které obsahují kromě ochranných filtrů také aktivní látky podporující hydrataci. Po opalování natřete tělo poopalovacím mlékem s aloe vera, panthenolem a mátou, která příjemně chladí.
8) Natírejte se krémem znovu – hlavně po koupání a při pocení
Při běžném pobytu na sluníčku byste se měli krémem mazat pravidelně znovu. Jak často? Záleží na SPF faktoru. Spočítáte to tak, že vezmete dobu, jakou vydržíte na sluníčku bez vzniku nežádoucích účinků, a tu vynásobíte číslem ochranného faktoru (například 10 minut krát 30 pro SPF 30). Obecně doporučujeme SPF krémy natírat znovu každé 2 až 3 hodiny.
Pokud se koupete, natírejte se znovu pokaždé, když vyjdete z vody. A to i pokud používáte voděodolné nebo vodoodpudivé opalovací krémy. Voděodolnost je totiž velmi relativní pojem, žádný produkt vám nezaručí 100% voděodolnost. Zároveň je dobré myslet i na to, že nejen voda, ale například i utírání ručníkem nebo ležení na dece způsobuje otírání opalovacího krému a ochrana proti slunečnímu záření se snižuje. Stejný problém je i při nadměrném pocení. Takže i na takovém horském výšlapu se natírejte znovu a znovu.
9) Pořiďte si oblečení s UV ochranou
Věděli jste, že existuje i oblečení s UV ochranou? Pokud takové ještě nemáte, na léto si jej pořiďte. Obzvláště pokud rádi vyrážíte na túry do hor, kde je sluníčko mnohem silnější, nebo třeba surfujete na vodě, od jejíž hladiny se slunce hodně odráží. Pokud máte malé děti, je takové oblečení v podstatě nezbytností. Pokožka dětí je na rozdíl od pokožky dospělých tenčí a snadněji propouští UV záření. Riziko spálení je tak mnohem větší. Dětská kůže má po spálení sice rychlejší schopnost regenerace, ale genetická informace může být již nenávratně poškozena.
10) Parfém schovejte na zimu
Poslední radu byste možná tak úplně nečekali, ale je důležitá. Parfémy totiž mohou v kombinaci se slunečními paprsky na kůži způsobovat pigmentové skvrny. Velmi často je v parfémech obsažený bergamotový olej, který je častým viníkem nepravidelného zhnědnutí kůže. Navíc mnohé látky v parfémech mohou v letním počasí lákat vosy či komáry. Pokud se i tak bez parfému neobejdete, dávejte ho pouze na oblečení.