Co dělat a nedělat v boji proti rozšířeným pórům a černým tečkám

banner_clanek_cernetecky

Rozšířených pórů se většina žen obává stejně tak jako vrásek. Smutnou zprávou je, že vyhnout se jim úplně nedá. Póry jsou přirozenou a nezbytnou součástí naší pleti. Skrze póry naše pokožka dýchá a vylučuje kožní maz i škodliviny. Správnou péčí však lze docílit toho, aby póry byly pokud možno co nejmenší a bez černých teček.

Jak dojde k rozšíření pórů a vzniku černých teček?

Viníkem jsou v tomto případě takřka výhradně hormony, které regulují mazové žlázy. Mazové žlázy produkují sebum neboli kožní maz, který za normálních okolností při běžné produkci projde pórem a dostane se skrze něj na povrch pleti.

Problém nastává ve chvíli, kdy dochází k nadprodukci kožního mazu. Ten pak nestíhá odcházet pórem a začne se zde míchat s dalšími látkami, například odumřelými kožními buňkami. Tím následně dochází k ucpávání póru a jeho rozšíření.

Mohlo by se zdát, že po rozšíření póru začne maz znovu bez problému odcházet. Bohužel tomu tak není. Maz v tu chvíli bývá obvykle zadržen odumřelými kožními buňkami. A jakmile je svrchní část póru s mazem a odumřelými kožními buňkami vystavena vzduchu, dojde k její oxidaci a zčernání. Vytvoří se černé tečky, jinak také přezdívané komedony, tolik typické především pro oblast nosu nebo brady.

Čím více je pleť znečištěná, tím výraznější póry jsou. Pleť by se v tomto případě mohla sebe víc snažit póry stáhnout, ale z důvodu nahromaděných nečistot by to byl marný boj.   

Černé tečky a rozšířené póry - LOBEY

6 tipů, co dělat pro redukci rozšířených pórů a černých teček

Jak už jsme si řekli, pórů se nelze úplně zbavit. Správnou péčí lze ale docílit toho, aby póry byly co nejmenší a takřka neviditelné. Zde je 5 kroků, které je více než vhodné dodržovat.

1) Čištění je základ

Naprostou nezbytností je pleť pravidelně čistit. Nezáleží na tom, jestli se líčíte nebo ne. Na pleti se přes den usazují nejrůznější nečistoty a maz. Pleť nezapomínejte vyčistit i po ránu. Přes noc se pokožka detoxikuje a ráno je tedy pokryta mazem a nejrůznějšími nečistotami.

Mycí pěna na akné 150 ml (480 Kč)

 

2) Pouhé oplachování vodou nestačí

Pouze vodou pleť důkladně nevyčistíte. Je potřeba použít čistící obličejovou pěnu, která veškeré nečistoty důkladně, ale zároveň šetrně, odstraní. Dobrým pomocníkem jsou i konjakové houbičky, které nejenom že efektivně a hloubkově čistí póry, ale zároveň i přirozeně zvlhčují a vyživují pokožku. Pokud se líčíte je dobré v prvním kroku použít i odličovací mléko, které odolný make-up dokáže krásně smýt.

Odličovací mléko BIO (389 Kč)

 

3) Mějte zvlášť ručník na obličej

Častou chybou je používání jednoho ročníku nejenom na tělo a ruce, ale i obličej. Na svou pleť byste měla mít vyhrazený jeden samostatný ručník, který bude sloužit pouze vám a pouze na otření pokožky obličeje.

4) Hydratace pleti

Po vyčištění pleti nezapomínejte na použití krému. Dehydratovaná pleť má tendenci produkovat větší množství mazu, proto je použití pleťového krému ráno a večer naprosto nezbytné.

Krém na akné a problematickou pleť 50 ml (620 Kč)

 

 

Anti-age night lifting serum (799 Kč)

5) Častěji perte polštáře

Každou noc je naše pleť po dobu několika hodin ve styku s polštářem. Do něj se během spánku otírá maz a odumřelé buňky z naší pleti. Věnujte tedy pozornost tomu, jak často perete povlečení.  O nutnosti pravidelně prát i již výše zmíněný ručník snad ani není potřeba mluvit.

6) Jemná exfoliace

Každý den se z naší pokožky odloučí několik milionů odumřelých buněk, což je i jedním z pádných důvodů, proč si svou pleť pravidelně čistit. K odstranění odumřelých buněk si můžete napomoci i jemnou exfoliací neboli peelingem. Díky peelingu odumřelé buňky nezůstávají v pórech, a navíc napomáhá pročistit vnitřek póru a zlepšit jeho tvar, díky čemuž může maz lépe z póru odcházet.

 Konjakové houbičky - LOBEY

5 tipů čemu se naopak vyhnout

Ke krokům, které je dobré dodržovat, musíme ještě přidat i seznam, čemu se naopak vyhnout.

1) Pozor na ruce

Všimli jste si někdy, kolikrát si třeba jen během 10 minut sáhnete na obličej? Člověk si to ani neuvědomuje, ale nevědomky si často saháme na obličej a zanášíme si tak na něj nečistoty a bakterie, kterými se naše ruce jen hemží, a to i přesto, že si ruce pravidelně myjeme. Dejte si na tento zlozvyk pozor a snažte se dotyky co nejvíce omezit.

2) Vyhněte se častému pobytu na slunci

Častý pohyb na slunci rozšířeným pórům nijak neprospívá. Je to především z důvodu UV záření. Obzvláště v letních měsících se snažte vyvarovat pobytu na slunci v poledne, kdy je intenzita slunečního záření nejvyšší.

3) Vyhněte se tučné a mastné stravě

Pokud chcete řešit problémy se svou pletí anebo nejlépe jim předcházet, zaměřte se i na svou stravu. Ideální cestou je vyloučit ze svého jídelníčku tučnou a mastnou stravu, která je obvykle připravována s nadměrným množstvím oleje. Také s cukry to není dobré přehánět. Když tohle dodržíte, můžete se už za pár dní těšit z prvních pozitivních výsledků. A vděčná vám bude nejenom vaše pleť, ale i celé tělo.

4) Pozor na špatnou kosmetiku

Rozšiřování pórů může způsobovat především i nevhodná kosmetika. Dejte si pozor na složení produktů, aby neobsahovaly látky, které póry ucpávají. U složení produktů si kontrolujte, zda neobsahují některé z chemických konzervantů, deriváty ropy či jiné dráždivé a vysušující látky.

5) Nepoužívejte klasické mýdlo na obličej

Nikdy nepoužívejte k čištění své pleti klasické mýdlo. Běžná mýdla obvykle obsahují vysušující či dráždivé látky, které mohou stimulovat mazové žlázy k ještě větší produkci kožního mazu. Tyto látky také narušují proces hojení pleti a mohou způsobovat červené skvrny.

 

 

Pravidelně se o svou pleť starejte, dopřejte ji ty správné produkty a zaměřte se i na svůj životní styl. Nečekejte zázraky hned. Zařaďte výše zmíněné rady do vašeho běžného životního stylu a výsledek se jistě dostaví.

Přejít na e-shop

 

Mohlo by vás zajímat

5 Skincaretipy pro sportovce

Zpět do obchodu