Pokud používáte tento opalovák, sem na dovolenou ani nejezděte
Na úvod na vás máme otázku: Víte, jestli je opalovací krém, který používáte, minerální nebo chemický? Pokud si říkáte, jestli na tom záleží, tak ano, záleží. Chemické opalovací krémy najdete v regálech drogérií nejčastěji. Jsou totiž levné, jednodušší na výrobu a dobře se roztírají. Ale pozor, v některých světových destinacích je zákaz koupání s těmito opalovacími krémy. Hrozí totiž, že kvůli nim země přijdou o podmořskou krásu – vodní korály a hejna ryb. Kde takové zákazy platí? A v Česku se s nimi koupat můžete?
Proč některé destinace zakazují koupání s chemickými opalováky?
Tyto opalovací krémy obsahují chemické filtry jako oxybenzon, octinoxát, octokrylen, avobenzon, které se při koupání a vodních radovánkách uvolňují do moří, řek a přírodních koupališť. Že je to zanedbatelné množství? Ouha. Podle studie z roku 2008 uvedené v Environmental Health Prospectives „se očekává, že v tropických zemích bude použito 16 000 až 25 000 tun opalovacích krémů. Podle našeho experimentu se odhaduje, že nejméně 25 % aplikovaného množství se spláchne během plavání a koupání, což představuje potenciální uvolnění 4 000–6 000 tun ročně v útesových oblastech.“ V roce 2017 se odhad zvýšil na 8 000 až 16 000 tun.
Krémy ve vodě zanechávají nejen mastné stopy na hladině, ale taky velký průšvih v celém ekosystému. Právě u chemických filtrů, které se používají několikanásobně častěji než minerální, se totiž diskutuje o negativním vlivu:
- Na mořské korály – způsobují tzv. bělení korálů, poškozují jejich DNA a zpomalují jejich růst. Podílí se tedy na změně korálových útesů.
- Na plodnost ryb a dalších vodních organismů.
- Na vodní ekosystém – mohou narušovat rovnováhu vodního prostředí, podporovat růst sinic a bakterií, znečišťovat vodu a způsobovat zákal a zápach a dokonce být toxické pro vodní organismy.
- Na samočistící procesy v biotopech a jezírkách – voda se v nich čistí přirozeně přes štěrkopískové filtry, mokřadní rostliny a bakterie, chemické filtry tyto samočisticí systémy zatěžují a mohou tak narušovat kvalitu vody.
- Na pokožku dalších návštěvníků – krémy se dostávají do vody, kde s nimi do kontaktu přijdou i lidé, kteří chemické opalovací krémy nepoužívají.
Kde se s chemickým opalovacím krémem nevykoupete?
V Česku jsou to některá přírodní koupaliště a biotopy, které návštěvníkům zakazují používání chemických filtrů a prosí je, aby používali výhradně přírodní minerální opalovací krémy. Jedná se například o:
- Lom Kojetice u Prahy – „Lom je provozován tak, aby byla chráněna čistota vody a příroda v bezprostřední blízkosti jezera. Je zde zákaz kouření a zákaz používání syntetických opalovacích krémů.“
- Lom Mikulov – „Pro ochranu čistoty vody je v lomu přísně zakázáno používat chemické přípravky na opalování a jinou kosmetiku a oleje, které vodu znečišťují.“
- Koupací biotop v Brně vyžaduje koupání úplně bez chemie: „Základem biotopu je koupání bez chemie. Biologický způsob udržování čisté vody, probíhá za působení vodních rostlin a přírodních ekosystémů ve filtračních lagunách. Koupání v takovém prostředí je efektivnější jak pro alergiky, tak i pro nejmenší plavce. Biotop navíc nezatěžuje životní prostředí,“ píšou na svém webu.
A jak je to se zákazy ve světě?
- Palau (Pacifik) – Od 1. ledna 2020 zde platí zákaz výroby, prodeje i použití opalovacích krémů obsahujících 10 chemických látek (oxybenzon, octinoxát, octocrylen, avobenzon, parabeny a další). Na letišti se vyžaduje prohlídka, při porušení můžete vyfasovat vysokou pokutu.
- Havaj (USA) – Od 1. ledna 2021 zde platí zákaz prodeje opalovacích krémů s oxybenzonem a octinoxátem, v roce 2023 byl rozšířený na octocrylen a avobenzon. Pro koupání na plážích a ve vodě jsou povoleny pouze minerální produkty.
- Americké Panenské ostrovy – Od března 2020 zde platí zákaz importu, distribuce a prodeje krémů s oxybenzonem, octinoxátem a octocrylenem. Je zakázáno jejich použití v moři kritické oblasti a za porušení hrozí pokuta.
- Bonaire (Karibik, Nizozemské Antily) – Povoleny jsou jen minerální krémy.
- Aruba – Platí zákaz používání oxybenzonu (chemický filtr). Pro mořské aktivity je třeba používat jen minerální krémy.
- Chráněné mořské národní parky v Thajsku – Od roku 2021 zde platí zákaz používání krémů obsahujících oxybenzon, octinoxát a další. Při návštěvě parků je kontrola přísná a vymáhá dodržování pravidel.
- Některé parky a chráněná oblasti Mexika – V oblastech jako Cozumel, Cancún, Xcaret, Xel‑Ha, Cabo Pulmo, Chankanaab a dalších je zakázáno používat chemické opalovací krémy.
Rozdíl není jen v šetrnosti k přírodě, ale i v šetrnosti k pokožce
Problém chemických filtrů může být v samotném principu fungování. UV paprsky totiž pronikají do pokožky, kde se přeměňují na teplo. Tato chemická reakce může způsobit podráždění a alergickou reakci. Minerální opalovací krémy jsou mnohem šetrnější v tom, že vytvoří na pokožce film = bezpečný ochranný štít, který sluneční paprsky odráží. Nezpůsobuje žádné chemické reakce. U chemických krémů se taky diskutuje vliv na hormonální systém.
Proč je krém s minerálním filtrem lepší?
- Můžete se s ním koupat všude na světě – neničíte korály ani vodní ekosystémy
- Je mnohem šetrnější k vaší pokožce – zvlášť důležité to je pro děti a alergiky
- Nedráždí, nezpůsobuje žádnou chemickou reakci na kůži
- Funguje ihned po nanesení – nemusíte čekat desítky minut jako u chemických
- Díky jejich používání jste ohleduplní ke své pokožce, ostatním lidem, rybám, korálům, mořským živočichům a vůbec celé naší planetě
LOBEY minerální opalovací krémy jsou jako jedny z mála na trhu přírodní nejen ochrannými filtry, ale i celým složením. Jejich šetrnost je potvrzená dermatologickými testy pro citlivou pleť.
Jdu si pro šetrný minerální opalovák