Parabeny: Rakovinotvorné konzervanty v kosmetice!

Parabeny: Rakovinotvorné konzervanty v kosmetice!

Po každé, když se použijete svůj deodorant, nastříkáte se oblíbeným parfémem, když se umyjete sprchovým gelem nebo šampónem, ošetříte svoji pokožku tělovým mlékem, vystavujete své tělo velké dávce toxinů, jež pronikají do vašeho těla a mohou způsobit rakovinu.

Proč tam jsou, kde se tam vzali? A proč výrobci konvenční kosmetiky nechtějí, abyste o nich věděli více? Pokračujte ve čtení!

  konzervanty 1              Konzervační látky, chemikálie, toxiny či jedy… Tyto pojmy se dají shrnout do jednoho slova – parabeny. Tolik diskutované téma v kosmetickém průmyslu a vyznavači přírodní kosmetiky odsuzované. Jediným důvodem pro využití parabenů v kosmetických přípravcích je pouze a čistě proto, že slouží jako konzervant. To ale zdaleka neznamená, že pokud je na příbalových letácích kosmetických produktů nenaleznete, jejich trvanlivost se rapidně zkrátí. Pojďme si vysvětlit, co jsou parabeny vlastně zač, jaký vliv má užívání těchto látek na náš organismus a proč se jim vyhnout.

Parabeny se řadí do příbuzných chemikálií, které se používají jako konzervační látky v kosmetických výrobcích, jež mají za úkol zabránit růstu bakterií a plísní. Parabeny, které se nejčastěji používají ke konzervaci kosmetických přípravků, jsou methylparaben, ethylparaben, propylparaben a butylparaben. V porovnání s jinými konzervanty jsou levné a velmi efektivně zabíjejí mikroorganizmy. Leč bohužel, kosmetika obsahující parabeny má nepříznivé účinky na lidské zdraví.

Ve většině kosmetických výrobků nalezneme kombinaci buď jednotlivých typů parabenů, nebo kombinaci s jinými typy konzervačních látek. Maximální možné koncentrace jednotlivých parabenů ve výrobku jsou (naštěstí) regulovány evropským právem. Některé typy parabenů jako např. phenylparaben, benzylparaben a pentylparaben byly již zcela zakázány. Existují však země, které přijaly legislativu ještě přísnější. Řeč je o Dánsku, kde bylo v roce 2011 zakázáno použití většiny parabenů v kosmetice pro děti do 3 let.  Tato regulace bohužel neplatí plošně pro celou EU, kde je stále povolena dostatečná koncentrace parabenů na to, aby existovala zdravotní rizika způsobená obsahem těchto látek v kosmetických produktech.

Parabeny a těhotenství

I kdybyste si nenašli pár minutek na přečtení celého článku, jsme přesvědčení, že téma parabeny a těhotenství si zaslouží Vaši pozornost a vyplatí se přečíst.

Expozice těhotných žen parabenům je obzvláště riziková z důvodu možného dopadu na zdraví plodu, přičemž může prokazatelně vyvolat celoživotní nepříznivé zdravotní účinky (De Renzy-Martin, 2014). Tato studie byla prováděna na vzorku dvou set těhotných dánských žen. Bylo prokázáno, že parabeny jsou schopny překročit placentární bariéru, dostat se do vyvíjejícího se plodu a také do těla novorozence mateřským mlékem (De Renzy-Martin, 2014). Studie identifikovaly a kvantifikovaly množství těchto konzervačních látek v mateřském mléce, séru mateřského mléka, v plodové vodě a v pupečníkové krvi (Towers, 2015). Rovněž naznačují, že použití přípravků osobní hygieny je významným zdrojem úmyslného vystavování se parabenům u žen a dětí.

Nedávná studie, která zahrnovala celkem 50 těhotných pacientek, prokázala, že v krvi 47 z nich byly nalezeny methylparabeny stejně jako u vzorků jejich pupečníkové krve. Detekovatelnou hladinu v krvi butylparabenem vykazovaly 4 matky a 8 z nich bylo pozitivních na jeho přítomnost v pupečníkové krvi (Towers, 2015). Tato studie potvrzuje přítomnost methylparabenu a butylparabenu v krvi matek a skutečně potvrzuje jejich průchod placentou a následný vstup do krevního oběhu plodu.

Parabeny a rakovina

parabeny-7-e1460365852694Tato vlna veřejného zájmu o parabeny vznikla po zveřejnění studie Harveyho (2004), která uváděla, že kosmetika na bázi krému nebo lotionu (lehká, nemastná konzistence pro rychlejší vstřebatelnost s vysokým obsahem vody), obsahující jako konzervační látky parabeny a používaná v oblasti podpaží, hrudníku nebo prsou, může zvyšovat výskyt rakoviny prsu u žen.  

Aby mohla studie dospět k věrohodnému vědeckému závěru, musela by být identifikována cesta, kterou parabeny vstupují do těla. (Karpuzoglu, 2014) Studie byla velmi malá s pouze dvěma nádorovými vzorky.  

Prostupnost parabenů do lidského těla

Několik in-vitro studií (Błędzka, 2014) používající lidské epidermální Endokrinní disruptory (hormonálně aktivní látky), zjišťovalo schopnost různých nosičů (aceton, ethanol nebo mast) ovlivňovat propustnost čtyř parabenů (methyl, ethyl, propyl a butyl). Například procenta butylparabenu v masti, acetonu nebo ethanolu pronikající skrz kůži po dobu 10 hodin byly 39 %, 44 % a 57 %. Tyto výsledky prokazují, že parabeny ve výrobcích pro péči o pokožku opravdu do pokožky pronikají. Zde je nutné si uvědomit, že výrobky pro péči o pokožku jsou vytvářeny právě tak, aby proniklo do pokožky maximum aktivních látek. S tímto vyvstává i nebezpečí, že se s nimi „svezou“ ony nechtěné látky. V případě používání kvalitní kosmetiky, která skutečně funguje a vstřebává se, je tedy více než vhodné se tomuto typu konzervantu vyhnout.

Působení parabenů na kůži

Výskyt alergické kontaktní dermatitidy z parabenů byl potvrzen u 4,2 % populace (Soni, 2005). Jejich schopnost působit jako senzibilátory při použití v kosmetice je významně zvýšena u osob s poškozenou pokožkou.

Studie zveřejněná v červnu 2005 zjistila, že u 0,5 až 3,5 % pacientů došlo k zcitlivění a alergickým reakcím na parabeny s účinky od mírného ekzému, přes kopřivku, a dokonce ve výjimečných případech k dýchacím potížím. Jinými slovy, parabeny jsou alergeny, které můžou způsobit mírné až těžké alergické reakce a vyrážky u vysokého procenta lidí. Další studie zjistila, že methylparaben brání tomu, aby se keratinocyty (převládající typ buněk v horní vrstvě kůže) reprodukovaly tak, jak by měly. Jinak řečeno zmiňovaný paraben výrazně zpomalil přirozené regenerační vlastnosti pokožky, tedy přesný opak toho, co si každý z nás přeje.

Parabeny rovněž zabraňují nebo snižují produkci hyaluronanu a kolagenu v kůži, které jsou nutné k udržení pokožky pružné a měkké. Zároveň je používání parabenů spojeno s fotosenzibilací, tedy zvýšením poškození kůže v kombinaci jejího vystavení slunečnímu záření. Jedná se opět o známou příčinu předčasného stárnutí.

Obecně platí, že některé typy parabenů jsou stále zákony považovány za bezpečné při používání do určité koncentrace. Největší riziko však vnímáme v prokázaných prostupech parabenů do těla matky a plodu, včetně krve. Tyto studie jsou skutečně alarmující, a i kdyby to bylo jediné negativum, pro mnohé je zjištěné riziko dostatečným důvodem pro vyvarování se aplikace kosmetiky s parabeny na svou pokožku.

Závěrem…

V dnešní době, kdy je možno pořídit kosmetiku bez chemikálií, je používání přípravků obsahující parabeny a další konzervanty (viz. Náš předchozí článek) zbytečné riziko a zátěž pro naše tělo a tím pádem je vhodné se přípravkům obsahujícím toxiny raději vyhnout. Parabeny fungují pro levnou konzervaci kosmetiky, pokud ale mluvíme o konzervaci Vaší pokožky, v tomto případě se však skutečně doporučit nedají. Vyhledávejte proto funkční ale hlavně přírodní kosmetiku
Například naše produktová řada péče o pleť Vám poskytne tu nejlepší péči s maximální bezpečností přírodních produktů!

Sada komplet

 Zdroje:
Błędzka, J. Gromadzińska, W. Wąsowicz; Parabens. From environmental studies to human health.,Environ. Int. 67 (2014) 27–42. doi:10.1016/j.envint.2014.02.007.
Castelain, M. Castelain, Parabens: a real hazard or a scare story?, Eur. J. Dermatol. 22 (2012) 723–7.doi:10.1684/ejd.2012.1835.

Golden, J. Gandy, G. Vollmer, A review of the endocrine activity of parabens and implications for potential risks to human health., Crit. Rev. Toxicol. 35 (2005) 435–458. doi:10.1080/10408440490920104.
M.G. Soni, I.G. Carabin, G. a Burdock, Safety assessment of esters of p-hydroxybenzoic acid (parabens)., Food Chem. Toxicol. 43 (2005) 985–1015. 

Castelain, M. Castelain, Parabens: a real hazard or a scare story?, Eur. J. Dermatol. 22 (2012) 723–7.doi:10.1684/ejd.2012.1835.
K.T. De Renzy-Martin, H. Frederiksen, J.S. Christensen, H.B. Kyhl, A.M. Andersson, S. Husby, T.
Barington, K.M. Main, T.K. Jensen, Current exposure of 200 pregnant Danish women to phthalates, parabens and phenols, Reproduction. 147 (2014) 443–453. doi:10.1530/REP-13-0461
V. Towers, P.D. Terry, D. Lewis, B. Howard, W. Chambers, C. Armistead, B. Weitz, S. Porter, C.J. Borman, R.C.M. Kennedy, J. Chen, Transplacental passage of antimicrobial paraben preservatives., J. Expo. Sci. Environ. Epidemiol. 25 (2015) 604–607. doi:10.1038/jes.2015.27
Philippat, D. Bennett, A.M. Calafat, I.H. Picciotto, Exposure to select phthalates and phenols through use of personal care products among Californian adults and their children, Environ. Res. 140 (2015) 369–376. doi:10.1016/j.envres.2015.04.009
J.M. Braun, A.C. Just, P.L. Williams, K.W. Smith, A.M. Calafat, R. Hauser, Personal care product use and urinary phthalate metabolite and paraben concentrations during pregnancy among women from a fertility clinic., J. Expo. Sci. Environ. Epidemiol. 24 (2014) 459–66.
doi:10.1038/jes.2013.69.
P.D. Darbre, A. Aljarrah, W.R. Miller, N.G. Coldham, M.J. Sauer, G.S. Pope, Concentrations of Parabens in human breast tumours, J. Appl. Toxicol. 24 (2004) 5–13. doi:10.1002/jat.958.
Karpuzoglu, S.D. Holladay, R.M. Gogal, Parabens: potential impact of low-affinity estrogen receptor binding chemicals on human health., J. Toxicol. Environ. Health. B. Crit. Rev. 16 (2013) 321–35.doi:10.1080/10937404.2013.809252.

Zpět do obchodu