Mýdla a mytí rukou - otázky a odpovědi

blogmytirukou

Mytí rukou patří mezi základní hygienické návyky každého z nás. Je účinnější mýdlo nebo antibakteriální gel? Je antibakteriální mýdlo účinnější než to obyčejné? Jaká by měla být ideální teplota vody, aby bylo mytí mýdlem účinné? Na vaše nejčastější otázky odpovídal náš specialista na vývoj kosmetiky Tomáš Plíhal.

Jak mýdlo funguje?

Mýdlo, ať už klasické tuhé nebo tekuté, má hydrofilní část (orientuje se do vody) a hydrofobní část (má afinitu k olejům a tukům – tedy váže obtížně smytelnou špínu). Odstranění špíny z rukou probíhá tak, že se molekuly mýdla hydrofobní částí naváží na olejovou špínu a hydrofilní část ji orientuje směrem do vody.  Po obklopení špíny vzniknou tzv. micely, které jsou snadno odstranitelné vodou.

photo-1578269174803-7e98ab7d43bf

Jak tedy probíhá odstranění bakterií a virů?

Naprosto stejným principem. Mýdlo obklopí virovou nebo bakteriální částici hydrofobními skupinami a umožní její odstranění pomocí vody. Existují i mýdla, která obsahují látky zvané amphiphiles, které přímo porušují membránu viru či bakterie, a tím je zneškodňují. Ale i bez těchto látek je mýdlo funkční a odstraní viry i bakterie z pokožky.

Funguje lépe mýdlo nebo dezinfekční gel?

Mýdlo je efektivnější – při jeho správném použití odstraníte 99,99 % všech bakterií a virů. Navíc oproti dezinfekčním gelům mýdlo vaše ruce zbaví také mastnoty, špíny a dalších nežádoucích látek. Dezinfekční gely mají totiž při zašpiněných a mastných rukách sníženou účinnost a zároveň také nemusí z rukou odstraňovat škodlivé chemikálie jako jsou pesticidy a těžké kovy. Při použití mýdla a vody se obecně dosáhne lepšího očištění než při použití gelu. Pokud tedy máte k dispozici mýdlo a vodu, použijte je k očištění rukou raději než dezinfekci.

photo-1584479103717-cf55fbbe6d42

Jsou antibakteriální mýdla lepší než ta běžná?

Americké Centers for Diesease Control and Prevention (obdoba našeho Ústavu pro veřejné zdraví) na základě dostupných studií tvrdí, že mimo užití v medicínském prostředí nepřináší antibakteriální mýdla žádný přidaný pozitivní efekt pro zdraví oproti běžným mýdlům. V září 2016 vydaly úřady stanovisko, že žádná z 19 přísad v „antibakteriálních” mýdlech, včetně triklosanu, nezpůsobí větší účinek oproti běžnému mýdlu.

Je lepší si ruce umýt teplou vodou než studenou?

Někteří lidé mají mylný dojem, že čím více je voda při umývání rukou horká, tím lépe pomůže zničit mikroby. To ale není pravda. Teplota vody neovlivňuje účinky mýdla. Studená voda v kombinaci s mýdlem tak dokáže umýt pokožku stejně dobře jako teplá. Horká voda navíc poškozuje ochrannou vrstvu kůže, takže její použití může vest k podráždění a vysušení rukou.

Jak postupovat při mytí rukou?

Po umytí rukou nezapomeňte ruce hydratovat. Vyzkoušejte třeba Pěstící tělový olej LOBEY.

LOBEY_Olej_Pecujici

  • 100 % přírodní složení bez umělých konzervantů a parfemací
  • Rychle se vstřebá a ruce nezanechá mastné
  • Vyživuje, hydratuje a chrání
  • Regeneruje a zklidňuje poškozenou kožní bariéru
  • Vyživuje a zpevňuje nehty
  • Je vhodný pro citlivou pokožku a pomáhá snižovat alergické reakce

Jak si vybrat šetrné a funkční mýdlo?

Neexistuje mýdlo, které by univerzálně vyhovovalo každému, záleží na daném typu pleti. Obecně platí, že bychom se měli vyhnout mýdlům s příliš vysokou hodnotou pH. Dále by mýdla neměla obsahovat nadměrné množství chemických látek (např. sulfáty, parabeny) a umělých parfemací.

Pro mastnou pleť se nejvíce hodí mýdlo s obsahem mořské soli, ovesné kaše, hnědého cukr nebo broskvových jader. V případě, že trpíte suchou pletí, je vhodné vybírat mýdla s vyšším obsahem zvlhčujících látek (např. glycerin). Pro tento typ pleti je vhodné i používání mýdel obsahujících rostlinné oleje (např. kokosový olej, jojobový olej, mandlový olej, avokádový olej). Osoby s citlivou pletí by měly při výběru mýdla dbát na to, aby mělo mýdlo vyváženou hladinu pH a neobsahovalo barviva ani syntetickou parfemaci.

Jaké jsou typy mýdel a jak je rozeznat?

Mýdla můžeme rozdělit na tři základní druhy:

1) Pravá mýdla – pro osobní hygienu se nejčastěji jedná o sodné soli mastných kyselin. Pokud nevíte, co si pod tímto názvem představit, jde o klasická tuhá mýdla. Podle typu a kvality mohou být pro šetrnější omývání obohacená o oleje nebo glycerin.

2) Přírodní tenzidy – zde se jedná o složky přírodních mýdel a šamponů. Bývají vyrobeny z přírodního oleje, na kterém je navázána hydrofilní jednotka. Tyto mycí látky jsou přírodní, jemné a je také vhodné je kombinovat s hydratační složkou. Typicky na obale ve složení najdete např. Cocamidopropyl Betain, Coco Glucoside, Sodium Cocoamphoacetate, Lauryl Glucoside.

3) Syntetické tenzidy – typickým příkladem je Sodium Laureth Sulfate. Pokud se podíváte na složení jakéhokoli levného tekutého mýdla či šamponu, téměř jistě tam tuto látku naleznete. Podle koncovky -eth v názvu lze rozeznat ethoxyláty. Mají pro producenty tu výhodnou vlastnost, že je lze v poměrně nízké koncentraci zahustit roztokem soli, která je velmi levná. Dostanete tedy hustou „krémovou” hmotu za zlomek nákladu oproti tenzidům přírodním. Jedná se o látku v běžných koncentracích mírně dráždivou, na umytí rukou z dávkovače v supermarketu nebo čerpací stanici je to ale dostatečné. Nenechte se ovlivnit lákavým obalem, mnohdy jsou nabízeny za cenu neúměrnou kvalitě produktu. Na doma se za podobnou cenu dají pořídit velmi kvalitní tuhá mýdla.

photo-1548110579-405ee7448814

Čím se liší organické mýdlo od toho obyčejného?

V případě výběru nevhodného mýdla je možné, že se u osob s citlivou kůži projeví podráždění, zarudnutí a škrábání. Mnoho mýdel na trhu právě tyto dráždivé složky obsahuje, přičemž pokožka není schopna tyto látky účinně odbourávat. Organická mýdla jsou šetrná, neobsahují pesticidy, hnojiva, herbicidy ani další podobné škodlivé látky.

Organická mýdla naopak často obsahují:

  • přírodní zvlhčovací látky (např. Aloe Vera, olivový olej, bambucké máslo) – bylinky a přírodní oleje, které pomáhají pokožku udržet jemnou a vláčnou
  • přírodní čistící látky (např. ovesné vločky nebo marocký jíl) – odstraňují odumřelé buňky z povrchu kůže
  • přírodní parfemace (např. máta, skořice, růže, levandule, jasmín)

 photo-1554372562-ffdf99cba1e8

 Přečtěte si také: Antibakteriální gely a jejich vliv na pokožku - otázky a odpovědi.

Zpět do obchodu