Jak vám škodí chemické látky v kosmetických produktech?

konzervanty 1Jasně, přírodní kosmetika má celou řadu benefitů - v první řadě je přírodní a neobsahuje žádné chemikálie, vyživuje pleť, je zdravá a ekologická. Co to ale ve skutečnosti znamená a proč je lepší volbou než syntetické kosmetické výrobky? Pojďme se spolu podívat na to, jakým látkám byste se měli vyhnout a co všechno vám chemie může způsobit.

 

Chemické látky, které jsou "povolené"

Mnoho chemických látek je povolených. To však ještě nutně neznamená, že nezpůsobují žádné zdravotní potíže. Věděli jste, že průměrná žena si denně na obličej a tělo nanese až 168 chemikálií? V některých produktech najdete hned několik škodlivých látek, v jiných o něco méně nebo pouze jednu. Může se stát, že i známá značka, o které byste to nikdy neřekli, vyrábí kosmetické produkty za použití těchto škodlivin.

Jaké chemikálie můžete najít v kosmetice?

  • Sulfáty - běžně se vyskytují i ve značkových šamponech, mýdlech a pěnách. V případě, že nejsou kompenzovány hydratujícími látkami, mohou vaši pokožku vysušit nebo podráždit.
  • Parabeny - jedna z nejčastějších přísad, která je používána zpro svoje antimikrobiálním účinky. Parabeny mohou způsobit alergické reakce. Navíc se polemizuje i o tom, že by mohla existovat spojitost mezi rakovinou prsu a používáním kosmetiky s obsahem parabenů. Dejte pozor na parabeny s delším nebo rozvětveným alkylovým řetězcem (-butyl, -propyl), které procházejí snáze skrz lidskou kůži
  • Ftaláty - vyskytují se zejména v barvách a částečně v parfémech. Nevhodné jsou zejména pro těhotné a kojící ženy. Látky se totiž mají tendenci hromadit v mateřském mléce. Mohou také ovlivnit vaši plodnost. Obvykle jsou ftaláty ukryty pod názvem parfém nebo fragnance.
  • Dimethiconol - látka ucpávající póry, vlivem čehož pokožce není umožněno dýchat. Najdete ji v tělových mlécích, krémech, kondicionérech, ale také v kosmetických produktech sloužících ke zjemnění a vyhlazení pokožky.
  • Organické alfa - hydroxykyseliny (AHA) - byť jde o přírodní látky, které najdete například v ovoci, v rámci kosmetiky působí jako dvousečný meč. Na jednu stranu jsou prospěšné, pomáhají odstraňovat odumřelou kůži, čistí póry a také vyhlazují vrásky. Není třeba se obávat AHA pocházející z ovocných vod, ovšem zejména u přípravků s vysokým obsahem syntetických kyselin je třeba mít se na pozoru. Krém vás sice zbaví povrchové vrstvy pokožky, ale stanete se také náchylnější k pigmentaci. Což v překladu znamená, že byste se neměli slunit, klidně i několik týdnů, protože vám na pokožce mohou tvořit skvrny, které již bohužel neodstraníte.

 

Jak vidíte, používání kosmetiky na chemické bázi vám může opravdu přinést více starostí než užitku. I proto byste měli zvážit přechod na přírodní produkty, které jsou nejen zdravější volbou pro vaše tělo, ale jsou také ekologické.

 

Zpět do obchodu