Bambucké máslo - africký poklad s blahodárnými účinky

bambuckemasloBambucké máslo, Shea Butter či Karité patří mezi nejpopulárnější přírodní suroviny. Blahodárné účinky tohoto afrického pokladu jsou známy již tisíce let a do své kometické rutiny jej zařazovala i královna Kleopatra. V současné době je častou surovinou mnoha kosmetických produktů. Jeho skvělé vlastnosti a vysoký obsah vitamínů a dalších prospěšných látek z něj činí multifunkčního pomocníka v péči o pleť.

Odkud se vzalo?

Bambucké máslo se do celého světa rozšířilo ze západní a střední Afriky (oblast Nigérie, Ghany a Mali). Je získáváno z ořechů stromu máslovníku afrického (Vitellaria paradoxa). Tyto ořechové plody, velké jako kaštany, v sobě nesou jedlé jádro příjemné chuti. Jádra se dále suší, praží a drtí, dokud z nich nevznikne krémový tuk podobný máslu. Výroba je především místní ženskou záležitostí a postup výroby se předává z matky na dceru již celá staletí.

Bambucké máslo používaly ženy v Africe již od pradávna zejména jako balzám na nejrůznější popáleniny, ochranu před slunečním zářením, při bolestech svalů a díky obsahu mnoha prospěšných látek i pro výživu celé pokožky. Tento kosmetický zázrak na pleť a pokožku používala i samotná královna Kleopatra či Nefertiti. I v současné době je pro místní obyvatele Afriky považováno bambucké máslo za posvátné.

Bambucké máslo

Co bambucké máslo obsahuje? 

Bambucké máslo ve formě, která se používá v kosmetice, má nažloutlou, béžovou či až našedlou barvu s charakteristickou jemně oříškovou vůní. V jeho složení nalezneme zejména triglyceridy s největším zastoupením kyseliny olejové (40-55 %) a kyseliny stearové (35-45 %). V menší míře (méně než 1 %) také obsahuje kyselinu palmitovou, kyselinu linoleovou či arachidovou. Dalšími velmi důležitými prvky bambuckého másla jsou vitamíny A, D, F a především vitamín E. Díky velkému obsahu těchto nenasycených mastných kyselin a vitamínů je bambucké máslo přímo kosmetickým pokladem pro vaši pokožku.

Bambucké máslo (2)

 

5 blahodárných účinků bambuckého másla pro vaši pleť

1. Vyživuje, chrání a je vhodný pro všechny typy pleti

Bambucké máslo je díky vysokému obsahu prospěšných látek vhodné pro všechny typy pleti, ať se jedná o suchou, citlivou, mastnou či normální pokožku. Možná se ptáte, jak je to možné. Každá pleť má samozřejmě své specifické požadavky, ale co je pro každou pleť stejně potřebné, je výživa a ochrana. Denně dáváme naši pleti pěkně zabrat - působí na ni sluneční paprsky, v chladných obdobích mráz, používáme make-up a také nás ovlivňuje stres z každodenního života. Bambucké máslo poskytne pleti potřebnou výživu a uzamkne v ní přirozenou vlhkost. I když se vám může zdát, že má bambucké máslo mastnější konzistenci, je vhodné i pro mastnou a problematickou pleť, jelikož nemastí a neucpává póry. Lidé s problematickou pletí se sklonem k akné jej oceňují také kvůli jeho schopnosti vyhladit drobné jizvičky po akné.

TIP! Zvláště prospěšné je bambucké máslo v zimních měsících. Pleť dostává v tomto období pořádně zabrat, a to zejména kvůli mrazu a přechodům z tepla do zimy. Tyto jevy dokáží pokožku pořádně vysušit a dochází tím k nepříjemným projevům jako je červenání pleti, pnutí či šupinatění. Bambucké máslo dodá pleti potřebnou výživu a zanechá ji dlouhou dobu krásně zvláčněnou.

2. Zvláčňuje a hydratuje do hloubky

Biochemické vlastnosti bambuckého másla dokážou napodobit hydratační vlastnost mazových žláz pleti, pomáhají obnovovat kožní bariéru i upravovat správné pH pokožky. Bambucké máslo má velmi dobrý promašťující efekt, výborně váže vodu a zároveň se rychle vstřebává do pleti. Je skvělým pomocníkem při ekzémech a velmi suché pokožce. Díky obsahu nenasycených mastných kyselin dokáže potřebnou hydrataci udržet dlouhodobě.

3. Ochrana proti slunečnímu záření

Bambucké máslo má přirozený ochranný faktor SPF 3-4. Pro každodenní pracovní shon či procházky ve městě nebo v přírodě dokáže pleť proti slunečním paprskům ochránit. V případě vystavení pleti přímému slunci v létě či na jaře je doporučováno tuto ochranu pleti zvýšit.

Věděli jste? Bambuckým máslem chrání africké ženy své děti před slunečními paprsky již od miminka. Jejich pokožka snese daleko více, proto je pro ně bambucké máslo v tomto směru dostatečný ochránce.

4. Anti-age účinek proti stárnutí pokožky

Bambucké máslo zpomaluje stárnutí pokožky a pomáhá s regenerací tkáňových buněk díky vysokému obsahu antioxidantů a nenasycených mastných kyselin. Mezi přírodní antioxidanty patří vitamíny A a E, které pomáhají v boji proti vráskám a podporují pružnost pokožky, tím že stimulují tvorbu a obnovu kolagenu.

5. Působí na pleť hojivě a protizánětlivě

Bambucké máslo je tradičně ceněno pro své hojivé a protizánětlivé účinky. Obsahuje již zmíněné mastné kyseliny, které dokážou podpořit hojení poškozené kožní bariéry, tím zmírňovat projevy ekzémů, kožní dermatitidy, lupénky či dalších kožních nemocí.

Doporučováno je i při prevenci a léčbě akné. Zmírňuje projevy způsobené se vzniklým akné, jako je zarudnutí a zjizvení pleti díky obsahu vitamínu A. Tento vitamín napomáhá k jemnému odloučení odumřelých kožních buněk z pleti. Šetrným odstraněním těchto kožních buněk se snižuje riziko zanesení kožních pórů a vzniku tzv. komedonů.

_DSC0008cwebb noční krém png

Zaujaly vás účinky bambuckého másla na pleť? Vyzkoušejte Lobey Denní ochranný obličejový krém a Anti-age night lifting serum, které kromě bambuckého másla obsahují i další kvalitní suroviny a aktivní látky s klinicky ověřenými účinky. 

Zpět do obchodu